Перше судно із зерном пройшло коридор і завтра має прибути до Туреччини на перевірку – ЗМІ
За даними агентства, 3 серпня корабель прибуде до Стумбула, де, за умовами договору, пройде перевірку. Кінцевий пункт призначення Razoni – Ліван.
Високопоставлений турецький чиновник заявив Reuters, що координаційний центр у Стамбулі очікує щоденного відправлення суден з українських портів. Агентство уточнює, що йдеться про Одесу, Чорноморськ і Південний.
Джерело додало, що відплиття першого судна затрималося через "технічні проблеми", які зараз усунуто, і турецька сторона розраховує, що коридор безпечного проходу функціонуватиме нормально.
Про вихід першого корабля заявив 1 серпня президент України Володимир Зеленський. У вечірньому зверненні, опублікованому в YouTube Офісу президента, глава держави сказав, що в черзі на відправлення чекає ще 16 суден.
"Порт запрацював, експортний рух розпочався, і це можна назвати першим позитивним сигналом того, що є шанс зупинити розгортання продовольчої кризи у світі", – зазначив він.
Контекст:
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна (Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме). Агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на текст документа, повідомило, що угода стосується безпечного судноплавства для експорту зерна, продуктів і добрив із морських портів Одеса, Чорноморськ і Південний протягом 120 днів із моменту підписання з можливістю продовження цього строку.
"Сторони не здійснюватимуть жодних нападів на торговельні та цивільні судна, а також на портові засоби, що беруть участь у цій ініціативі", – ішлося в документі. Проте 23 липня російські окупанти атакували Одеський морський торговельний порт крилатими ракетами типу "Калібр". Після цього страхування кораблів з українським зерном подорожчало у 200 разів.
27 липня Військово-морські сили ЗСУ поінформували про поновлення роботи портів Одеса, Чорноморськ і Південний.
Глава Мінінфраструктури України Олександр Кубраков заявив 25 липня, що Україна планує щомісяця експортувати Чорним морем до 5 млн тонн зерна з трьох морських портів. Якщо Росія продовжить обстріли портової інфраструктури, Україна перейде до плану Б, додав він.
Міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський 25 липня розповів, що Україна зараз має зерно для експорту на $10 млрд. До кінця року ця цифра може зрости ще на $20 млрд.