Підозрюваний у держзраді нардеп Пономарьов контактував із ФСБ і запустив бізнес в окупованому Бердянську – "Схеми"

Фото: Громадська приймальня народного депутата України Олександра Пономарьова / Facebook

Народний депутат від забороненої проросійської партії ОПЗЖ Олександр Пономарьов упродовж пів року перебування в окупованому Бердянську Запорізької області контактував із представниками ФСБ й окупаційної влади і завозив продукцію із РФ для своїх підприємств. Про це йдеться в розслідуванні "Схем" (проєкт "Радіо Свобода"), опублікованому 24 липня.

Журналісти мають дані про пересування депутата, білінги його телефону й переписки його соратників, а також перехоплення телефонних розмов російських окупантів і місцевих колаборантів, а також документи про те, як і на кого працює бізнес Пономарьова в Бердянську й Росії.

Згідно з аналізом білінгу мобільного телефону Пономарьова, депутат виїхав з Києва в Бердянськ у ніч проти 25 лютого 2022 року. Там розташований мажоритарний округ, у якому Пономарьова обрали в парламент. На той момент уже було відомо, що військова колона РФ рухається в бік міста, ідеться в розслідуванні. Після приїзду Пономарьов вирушив на своє агропідприємство "Бердянські жниварки", а ночував на базі відпочинку "Лебеді" на Бердянській косі, яку зареєстровано на його сестру.

Протягом наступних трьох тижнів Пономарьов майже щодня їздив на свої підприємства – "Бердянські жниварки", а також "Азмол" і "НВП Агрінол". Іноді його телефон потрапляв у зону дії вежі мобільного зв'язку поруч із міськадміністрацією, де окупанти розмістили свій штаб. 1 березня, коли Росгвардія захопила будівлю міськради, телефон депутата пробув там приблизно протягом двох годин, ідеться в розслідуванні.

21 березня соратники по партії заявили, що Пономарьова нібито викрали. Сам він заявляє, що був у слідчому ізоляторі, де окупанти застосовували до нього "хімпрепарати" й "фізичний вплив". Відповідно до перехоплень розмов представників окупаційної влади і оточення депутата, його справді обмежили в пересуванні на 10 днів, проте ставлення до нього й умови тримання відрізнялися від умов, у яких перебували інші захоплені українці.

За даними журналістів, йому дозволяли передавати необхідні речі і спілкуватися з родичами й помічниками. Контакт із ним забезпечував співробітник ФСБ РФ із позивним Богун, ідеться в розслідуванні. Сам Пономарьов у коментарі "Схемам" підтвердив, що спілкувався з ним, але переконує, що стосунки були як між "підслідним і слідчим", "під тиском".

Із розмови Богуна з помічником Пономарьова В'ячеславом Поліщуком, на якого записано компанію "НВП Агрінол", журналісти зробили висновок, що депутат домовився з окупантами про запуск свого бізнесу.

"Усе нормально, ми там посиділи так довго, посміялися навіть, пообговорювали всілякі справи там. Якщо я не помиляюся, ти мені говорив про те, що потрібний сигнал, щоб підприємства працювали? […] Він сказав: "Так", – повідомив Богун Поліщуку.

З огляду на переписку й телефонні розмови, депутат після цього почав з'являтися на своїх підприємствах і невдовзі дав команду запускати виробництво.

Журналісти встановили, що на підприємствах депутата після початку окупації і з приїздом туди Пономарьова продовжили виробництво моторних мастил. Сировину завозили з Росії, туди ж доправляли і щонайменше частину продукції. Компанія регулярно оплачувала послуги з перевезення вантажів, місце вивезення – Бердянськ. Продукцію везли до таких російських міст, як Липецьк, Ростов, Новомосковськ, Москва, Волгоград, Нижній Тагіл, Армавір.

Сам нардеп запевняє, що контроль над своїми підприємствами він втратив у перший день, коли в місто увійшли військові РФ і його бізнес перестав працювати.

Також "Схеми" встановили, що компанії Пономарьова допомагали окупаційній владі проводити ремонтні роботи в місті. Про це свідчать записи телефонних перехоплень за квітень 2022 року, на яких так званий мер захопленого Бердянська Олександр Сауленко в розмові із "заступником" Михайлом Грицаєм обговорюють, що команду з ремонту може дати лише Пономарьов, але це можна зробити через домовленості з Богуном. Згідно з подальшою перепискою, у липні 2022 року між так званим заступником голови окупаційної влади Бердянська Олегом Бойком і Поліщуком, компанії Пономарьова на це погодилися.

Під час проведення так званих референдумів щодо "приєднання" захоплених українських територій до РФ у вересні 2022 року Пономарьов виїхав до Криму, ідеться в розслідуванні. У мережі є відео за вересень 2022 року, де він разом із помічницею Софією у торговельному центрі в Сімферополі. Із Криму через РФ Пономарьов виїхав власним автомобілем з українськими номерами до Грузії, де в депутата також облаштовано виробництво моторних мастил.

Журналістам Пономарьов заявив, що виїхати з Бердянська йому допомогли підрозділи Сил спеціальних операцій України, у відповідь на запит журналістів у командуванні заперечували причетність до вивезення Пономарьова з окупованих Росією територій.

Джерела журналістів у правоохоронних органах повідомили, що СБУ підтвердила факт наявності в нього російського громадянства і передала цю інформацію до Державної міграційної служби. Позбавити його мандата депутата можна через вирок чи припинення громадянства України, а таке рішення може ухвалити лише президент своїм указом, ідеться в розслідуванні.

Контекст:

Олександра Пономарьова вже втретє обрано народним депутатом: раніше він був регіоналом і членом депутатської групи "Воля народу", а в цьому скликанні є членом фракції ОПЗЖ. У деклараціях парламентаря немає жодних згадок про його бізнес, але з ним пов'язують приблизно 35 компаній у його рідному Бердянську, зокрема ті, які постачають мастила для української бронетехніки.

Одна із компаній депутата – "Агрінол" – потрапила 2017 року в гучний скандал, пише "Фокус". Її перевіряють на причетність до умисного пошкодження понад 20 танків ЗСУ – через постачання нібито неякісних мастил. СБУ наприкінці липня 2017-го відкрила за цим фактом кримінальне провадження.

У грудні 2021 року "Схеми" повідомляли, що в Пономарьова є російське громадянство. Підтвердження цієї інформації надійшло "Схемам" одразу із двох не залежних одне від одного джерел, які мають доступ до системи "Роспаспорт".

24 липня Пономарьова повідомили про підозру в державній зраді.