Підштовхнув до повномасштабної війни. Мільярдер Ковальчук переконував Путіна, що "Захід слабкий" і треба показати "міць Росії" – WSJ
Російський бізнесмен, основний акціонер банку "Россия" Юрій Ковальчук вплинув на рішення президента Росії Володимира Путіна напасти на Україну. Наразі медіаімперія Ковальчука допомагає Путіну просувати інформаційну лінію Кремля, написала 2 грудня The Wall Street Journal.
Ковальчук протягом десятиліть є близьким другом російського лідера і поділяє путінське бачення Росії як потужної військової та культурної противаги США, кажуть люди, які його знають, повідомляють у матеріалі американського видання.
Зазначено, що Ковальчук не обіймає офіційної посади в російському уряді. Проте, за словами людей, ознайомлених з угодами, фінансовими документами та антикорупційними групами, він має "великий вплив" на кремлівську політику, а також допомагає забезпечувати дачі та яхти для використання Путіним, як і прибуткову роботу й акції для сім'ї та друзів президента Росії.
WSJ із посиланням на кількох людей, обізнаних із ситуацією, пише, що в березні 2020 року, коли почалася пандемія, Ковальчук перебував на карантині й регулярно проходив тестування, щоб зустрічатися з Путіним, який ізолювався на своїх дачах і рідко зустрічався з кимось особисто.
Повідомляють, що російський мільярдер і Путін часто зустрічалися від початку війни в лютому, а також розмовляли телефоном або за допомогою відеозв'язку.
За словами друга сім'ї Ковальчука і колишнього співробітника російської розвідки, двоє друзів іноді проводили разом час, обговорюючи наростання конфлікту із Заходом, історію Росії та їхні спільні інтереси.
За словами колишнього співробітника розвідки, на які посилається видання, Ковальчук заявив Путіну, що "Захід слабкий" і що для Росії "настав час продемонструвати свою військову міць і захистити свій суверенітет, втрутившись у справи України".
У такий спосіб, вважає WSJ, 71-річний Ковальчук виявив себе одним із переконаних і найвпливовіших прибічників рішення про вторгнення в Україну, який стверджував, що "війна може довести силу Росії".
Згодом, зазначає видання, Путін назвав Ковальчука своїм другом і розкритикував західні санкції щодо наближених до нього лідерів бізнесу.
Кремль не відповів на прохання WSJ прокоментувати стосунки між російським президентом і Ковальчуком.
Видання зазначає, що Ковальчук також є одним із найбільших медіамагнатів РФ з "імперією телеканалів, газет і соціальних мереж", які допомагають Кремлю реалізовувати потрібну йому інформаційну політику, поширювати пропаганду, придушувати інакодумство й відвертати від війни в Україні увагу "стривоженої публіки".
Згадують, зокрема, що телеканали новин "Национальной Медиа Группы" Ковальчука, зокрема російський "Первый канал", презентували "спокійну і стабільну" картину призову на передову російських мотивованих і нібито "добре підготовлених" резервістів. Також вони активно транслювали звинувачення російських офіційних осіб, що Україна нібито планує підірвати "брудну бомбу".
Окрім того, за оцінкою WSJ, Ковальчук допомагає Путіну зміцнити контроль над інтернетом, що важливо для зусиль Кремля з охоплення молоді у зв'язку із президентськими виборами, які відбудуться 2024 року. У зв'язку із цим він наприкінці 2021 року дістав контроль над компанією VK, яка управляє найбільшою у РФ соціальною мережею "ВКонтакте". Частина логіки придбання, зазначає видання, полягала в тому, щоб стежити за "антикремлівськими" користувачами.
Установлення контролю за "ВКонтакте" WSJ називає "останнім прикладом" того, як Ковальчук використовує своє багатство, щоб розширити можливості Путіна.
Контекст:
Як зазначила "Медуза", Ковальчук та Путін знайомі з 1990-х років, бізнесмен є одним зі співзасновників дачного кооперативу "Озеро". Цей кооператив створили в Ленінградській області 1996 року, його засновниками стали Путін і ще семеро людей, більшість із яких згодом досягла великих успіхів у бізнесі, нагадав "Коммерсантъ".
Про те, що Ковальчук входить до найближчого оточення Путіна, раніше заявляли колишній радник Путіна, російський економіст Андрій Ілларіонов, а також російський журналіст Михайло Зигарь. У березні 2022 року Зигарь стверджував, що, за його інформацією, Ковальчук – єдиний, із ким зараз спілкується Путін.
Російська редакція Forbes оцінює статки Ковальчука в $1,3 млрд, він посідає 71-ше місце у списку найбагатших людей Росії. Міністерство фінансів США називало Ковальчука "особистим касиром" Путіна.
Ковальчук має значний вплив на Путіна. Під час ізоляції Путіна Ковальчук багато спілкувався із російським лідером, що вплинуло на його рішення напасти на Україну. Про це в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону розповів колишній депутат Держдуми РФ, бізнесмен Ілля Пономарьов.
Через російську агресію щодо України проти Ковальчука ввели санкції США, Канада, ЄС, Великобританія, Австралія, Японія та інші країни. В обґрунтуванні санкцій міністерство фінансів США вказало, що Ковальчук є найбільшим акціонером банку "Россия", а також "особистим банкіром високопосадовців РФ, включно з Путіним". Американська влада назвала Ковальчука радником президента Росії та "одним із його касирів".