Піонтковський: Колективні гіркіни, пригожини і кадирови мають ширшу програму: вони хочуть звинуватити Генштаб і самого Путіна G

Піонтковський упевнений, що зараз російська верхівка шукає, кого зробити винним за поразки в Україні
Фото: sloboda.org
Президент РФ Володимир Путін після воєнних невдач в Україні нацькував на російських генералів своїх наближених і блогерів, але й сам він ризикує стати мішенню для звинувачень. Про це в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман заявив російський політолог, який живе у США, публіцист Андрій Піонтковський.

"Зараз відбувається перша стадія [громадянської війни в Росії]. Вона є елітною. Ми ж бачимо, як вона розгортається: коли польові командири: ці пригожини (засновник ПВК "Вагнер", російський бізнесмен Євген Пригожин. "ГОРДОН") і – як його? – [глава Чечні Рамзан] Кадиров – вони вимагають розстріляти міністра оборони, керівника Генерального штабу або застрелитися пропонують [міністру оборони РФ Сергієві] Шойгу", – розповідає політолог.

За оцінкою Піонтковського, "Путін усе це заохочує".

"Робить Кадирова за ці заклики генерал-полковником. Триває колосальна боротьба між двома елітними угрупованнями. А боротьба щодо чого? Є така думка на Заході, який уже дуже багато зрозумів про Росію... Але ми всі давно розуміли. Проте не до кінця. Там кажуть, що є [в оточенні Путіна] якась партія миру і партія війни", – зазначив він.

На думку публіциста, ні в Росії, ні в Кремлі "немає жодної партії миру і партії війни".

"Є дві партії однакових мерзотників: воєнних злочинців, які зараз борються в буквальному значенні. Вам надходить купа інформації про те, як дивізія Росгвардії входить до Москви або якісь дивізії оточують міністерство оборони... Воюють за те, кого назвати винним за поразку", – вважає він.

Уся російська верхівка, починаючи з Путіна, уже зрозуміла, що війну програно, переконаний Піонтковський.

"І в них зараз... Вони не стали менше ненавидіти Україну. Вони, як і раніше, із задоволенням знищили б Україну, але зараз у них є набагато важливіша, ближча до серця проблема: як зберегти владу і власність у країні, яка зазнає поразки", – наголосив він.

Як вважає Піонтковський, для цього російська верхівка шукає і має назвати "якогось одного великого винуватця" і списати на нього все, пояснивши це народові.

"У таких фашистських системах це класична проблема. Ми її бачили і в гітлерівській армії, ми її бачили в перші роки невдач Радянського Союзу. Хто винен? Або фюрер, або генерали. Ця проблема має лише два рішення. І, зрозуміло, чому так наважилися ці кадирови, пригожини?.. І ще є ціла група мерзотників: так звані легендарні воєнні кореспонденти. Згадайте ці пики... Дивовижна це якась популяція. У них на обличчях написано: виродження, садизм, жорстокість. Звідки їх збирали?" – дивується він.

Публіцист переконаний, що це саме Путін нацькував Кадирова, Пригожина і воєнкорів-блогерів на військових – отже, винними намагаються виставити генералів. Цей конфлікт, на його думку, зростає.

"[Колишній ватажок бойовиків "ДНР", відомий також як Ігор Стрєлков російський терорист Ігор] Гіркін або ті, хто стоїть за ним, формують коаліцію. Мабуть, спрямовану вже не лише проти міністра оборони й начальника Генштабу [РФ], а й імператора так званого, а точніше – фюрера. Якщо Путін хоче вигородити себе, призначивши винним Генштаб, колективні гіркіни, пригожини і кадирові мають ширшу програму: вони хочуть звинуватити і Генштаб, і самого Путіна. Кілька пружин конкурентних сценаріїв… Але поразка Росії та успіхи Збройних сил України роблять цю інтригу неминучою. У поразці хтось має бути винним", – резюмував Піонтковський.

Піонтковський: Зараз перша стадія громадянської війни у Росії елітна. Пригожини і кадирови вимагають розстріляти військове керівництво. Повний текст інтерв'ю

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Контекст:

Критика на адресу генерала ЗС РФ Олександра Лапіна та інших російських воєначальників пролунала після того, як 1 жовтня українська армія повернула контроль над Лиманом. Перед цим російські війська в цьому районі потрапили в оточення. Зокрема, з різкою критикою Лапіна виступив Кадиров, Пригожин його підтримав.

Аналітики американського Інституту дослідження війни (ISW) вважають, що критика військового командування з боку Кадирова і Пригожина підірвала авторитет Путіна. "Їхні заяви 1 жовтня вплинули на російський інформаційний простір. Разом вони зламали кремлівський наратив, який намагався пом'якшити удар поразки навколо Лимана", – зазначили експерти.

В ISW, крім того, вважають, що через прорахунки на полі бою й мобілізацію, а також після заяв Кадирова і Пригожина Путін зіткнувся з розколом між військовими, патріотами та блогерами (унаслідок того, що блогери підтримали критику на адресу військового керівництва). Усі ці групи осіб, на думку експертів ISW, можуть почати поширювати інформацію про те, що президент РФ не повністю контролює ситуацію.

На думку російської журналістки Юлії Латиніної, Путін може зіткнутися з перспективою загроз для своєї влади в Росії на тлі вторгнення в Україну, яке невдало складається. За її словами, "гризня" в оточенні президента РФ уже відбувається і поведінка Кадирова з Пригожиним свідчить про їхні амбіції.

Те, що Кадиров і Пригожин наважуються публічно ображати генералів, свідчить про повний розвал системи влади, побудованої Путіним. Таку думку російський опозиційний політик Леонід Гозман в інтерв'ю висловив засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

За оцінкою радника глави МВС України Антона Геращенка, поразки російської армії в Україні впливають на ситуацію у РФ і система управління, яку побудував Путін, руйнується. Він вважає, що є чотири варіанти, як складеться майбутнє Путіна. Зокрема, Геращенко не відкидає, що главу Кремля "роздере натовп після перевороту".

Російський публіцист Олександр Невзоров, який набув українського громадянства, в інтерв'ю засновнику проєкту "ГОРДОН" Дмитрові Гордону також звернув увагу на те, що Кадиров і Пригожин останнім часом значно посилили свій вплив, а у країні діють приватні армії і на руках у росіян багато зброї, тому після закінчення війни на території України вона спалахне на території Росії.