Подоляк анонсував наступний раунд переговорів із РФ. Він вважає, що Росію, "у принципі, влаштовує" договір, який запропонувала Україна
"Ми у війні знаходимося. У нас щодня – це якась кількість загиблих. І якась кількість інфраструктури, яка обов'язково буде зруйнована росіянами. Тому ми хочемо якнайшвидше. Тому ми напрацювали іншу формулу. У нас постійно в онлайн-форматі працюють великі групи – юридичні, військові, дипломатичні, – які обговорюють конкретні деталі договору. Ми сюди, до Стамбула, приїхали зафіксувати проміжні пропозиції, уже напрацьовані, обговорені сторонами з точки зору ключового документа", – сказав Подоляк.
Він зазначив, що на думку української сторони, переговорники "практично вийшли на можливість попередніх підписань договорів, із погляду того, що можна запустити процес для зустрічі президентів".
"Тому ми вважаємо, що за два, три, чотири дні буде остаточна версія, яку підтвердять росіяни зі своїми зауваженнями, і ми можемо вийти на наступний тур. Ми розуміємо, що для них вихід із війни теж має бути якимось адекватним. І запропонована нашою стороною, президентом [України Володимиром] Зеленським формула безпекового договору якраз дозволяє нам відійти від класичного двостороннього договору про мир між Україною та Росією, тому що ми вважаємо, що двосторонній договір із Росією буде такий... не дуже гарантований із точки зору того, що РФ може завжди порушити двосторонні домовленості. Але в багатосторонньому договорі, де Росія візьме на себе зобов'язання, у тому числі перед іншими країнами-гарантами, – ми вважаємо, що це можливість і російській стороні вийти з війни з якимось там обличчям. Тому я думаю, що їх, у принципі, влаштовує договір. Тому що іншої формули бути не може", – додав радник глави ОП.
Подоляк зазначив, що Україна за підсумками підписання цього договору має дістати фундаментальні, основні гарантії безпеки, "щоб ми не отримали ще якусь війну".
"Я думаю, що ми вийдемо на конкретизацію цього договору буквально за лічені дні. І він влаштує, я так розумію, влаштує всі країни-гаранти. Бо вони ж добровільно мають узяти на себе зобов'язання перед Україною", – додав він.
Контекст:
Четвертий очний раунд переговорів України з РФ (кілька разів делегації зустрічалися у відеоформаті) про припинення війни відбувся у палаці Долмабахче.
Напередодні переговорів у Стамбулі голова української делегації, голова фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія повідомив у коментарі Financial Times, що РФ вимагає, щоб Україна визнала контроль Росії над окупованим Кримським півостровом. Він додав, що Україна "ніколи не визнає жодних кордонів", окрім тих, які є в її Декларації незалежності.
За підсумками зустрічі делегацій двох країн Арахамія заявив, що Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки.
За його словами, цей договір має передбачати юридично обов'язкові гарантії безпеки, а також зобов'язання США, Великобританії, Франції, Китаю, Німеччини, Італії, Канади та Ізраїлю надати військову допомогу Києву в разі агресії проти України. Росія, заявив Арахамія, також має надати Україні гарантії безпеки, але "на інших умовах".
Член української делегації, дипломат Олександр Чалий сказав, що в такому разі Україна буде готова відмовитися від вступу в НАТО і зберігати "постійний нейтралітет".
Арахамія також повідомив, що російська делегація на переговорах просить Україну відкликати судові позови, пов'язані з війною. Водночас питання ОРДЛО поки що виносять "за дужки" переговорів, зазначив нардеп.
Прессекретар глави Кремля Дмитро Пєсков заявив, що російська сторона поки не побачила "чогось сильно перспективного" на переговорах з Україною.