Політтехнолог Шейтельман: Коли трапилася Буча, я зрозумів, що ми зіткнулися з тією самою радянською армією, тільки гіршою G

Шейтельман: В армії я побачив, що росіяни одне одного не захищають
Фото: Михаил Шейтельман / Facebook

В інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону ізраїльський політтехнолог і письменник Михайло Шейтельман, котрий живе в Україні, заявив, що російська армія, яка вторглася в Україну, мало чим відрізняється від радянської, але стосовно жорстокості стала ще гіршою.

Шейтельман сказав, що служив у будбаті з представниками різних союзних республік.

"У мене був просто інтернаціонал. Я вивчив усі народності, національності Радянського Союзу: від литовців до рутульців. Мені довелося самому вступити в литовці, тому що... Ось тут я переходжу до російського народу. Звісно, не дай боже, це буде сприйнято як націоналізм, але це таке: напівжартома", – зазначив він.

За словами Шейтельмана, "у кожної національності була своя общинність".

"От узбеки розуміли, що вони узбеки. І тому коли приходив новий узбек, він ішов до узбеків, і йому говорили: "О, ти новий узбек". Він, з одного боку, був "дух", тобто у нього ніби були певні обов'язки, безумовно, але з іншого боку, він був у якомусь сенсі під захистом узбецької громади, яка не захищатиме його в будь-якій ситуації, але від свавілля захищатиме", – пояснив політтехнолог.

Він підкреслив, що общини росіян "узагалі не було".

"От росіяни – кожен сам за себе. А мені так пощастило. Випадково я опинився в одному відділенні... Усі литовці і я. Я за два роки навчився розуміти литовську мову, звісно. Говорити не треба було, але я розумів усе. Ми сиділи цілими днями разом. От. І всі вже знали... Наступний призов уже знав, що я литовець. Шейтельман – литовець, зрозуміло. Прізвище литовське, зрозуміла річ. Тому я прибився одразу от до литовців. Але там я побачив, так, що росіяни одне одного не захищають", – поділився спостереженнями Шейтельман.

Він порівняв побачене раніше з тим, що відбувається зараз, коли Росія повномасштабно вторглася в Україну в лютому 2022 року.

"Той народ, який сьогодні, і той народ, який [я] навіть тоді знав, – він різний. Коли трапилася Буча [Київської області, де росіяни масово вбивали мирних жителів], я багато разів тоді розмірковував просто про це. Я, з одного боку, розумів, що ми зіткнулися з тією самою радянською армією, у якій я служив. Просто та сама радянська армія. Але гірша. Розумієте? Гірша. От я просто згадую ті часи й уявляю, що нас би тоді... Нас: ну, будбат, дикуни абсолютні – нас би кудись скерували, і ми б точно нікого не ґвалтували", – заявив Шейтельман.

За словами політтехнолога, у них в армії був "один випадок, коли зґвалтували хлопці когось у звільненні".

"Але це просто засуджували суспільно, по-справжньому. Я зараз не про суди і ні про що. Ми самі всі. Просто всі", – пояснив Шейтельман.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Після російського вторгнення 24 лютого 2022 року Ірпінь, Гостомель, Буча та інші населені пункти у передмісті Києва стали зоною інтенсивних боїв.

Колони бронетехніки та повітряний десант російської армії з метою оточити Київ захопили населені пункти столичного регіону, де завдали значних руйнувань житлу, інфраструктурі та вчинили масові воєнні злочини проти цивільного населення.

2 квітня Київську область звільнили від російських загарбників. Після звільнення стало відомо про масові вбивства цивільного населення та звірства окупантів.

У населених пунктах регіону, зокрема у Бучі, було знайдено тіла вбитих мирних жителів. Голова обласної поліції Андрій Нєбитов повідомляв, що станом на 9 вересня у Київській області було знайдено 1360 тіл загиблих.

За даними Офісу генерального прокурора України, станом на 10 січня в Україні зафіксовано 63 391 злочин агресії та воєнний злочин із початку повномасштабного вторгнення Росії.