Поняття "вогонь у відповідь" не застосовують до війни на Донбасі – Бутусов

Бутусов: Там щільна зона забудови, бити по конкретній батареї і придушити її вогонь просто неможливо
Фото: Шустер online / Facebook

Поняття "вогонь у відповідь" не застосовують до війни, яка вже вісім років триває на Донбасі. Про це 18 лютого в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на телеканалі "Україна" заявив головний редактор інтернет-видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов.

"Вогонь у відповідь вести, по суті, неможливо. Сама доктрина ця вже не працює, тому що противник веде обстріли з меж населених пунктів. Там щільна зона забудови, бити по конкретній батареї і придушити її вогонь просто неможливо. Вони серед людей перебувають", – наголосив він.

За словами Бутусова, бойовики обстрілами хочуть спровокувати українських військових на вогонь у відповідь, щоб зняти це на відео і звинуватити Україну.

"Звичайно, ми не можемо так реагувати... Нам не можна рефлексувати. У нас, на жаль, застосування військової сили... Її застосовують рефлекторно. Є якась ситуація, вдарив [безпілотник] Bayraktar, двічі завдали удару 26 жовтня [2021 року], було ефективно придушено роботу всієї російської артилерії у секторі 93-ї бригади. Але, на жаль, це було зроблено один раз. Потім були окрики гнівні  і все, припинили застосування", – заявив журналіст.

Він додав, що в обстрілі немає сенсу.

"Необхідно застосовувати силу, щоб завдавати ворогові втрат. Знищувати тих, кого ми виявили в зоні оборони противника. На його позиціях його бойові порядки мають уражуватися на всю глибину. Тільки так ми можемо попередити те, що вони роблять", – сказав Бутусов.

Він уточнив, що йдеться про військові цілі, які не розташовуються поруч із мирними об'єктами.

26 жовтня Бутусов повідомив, що ЗСУ вперше застосували ударний турецький безпілотник Bayraktar для боротьби з артилерією бойовиків на Донбасі.

У Генштабі ЗСУ зазначили, що використати Bayraktar наказав головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний "з метою примусу ворога до припинення вогню". "Безпілотний літальний апарат не перетинав лінії зіткнення і керованою бомбою знищив одну гармату з розрахунком російсько-окупаційних військ. Після цього обстріл українських позицій припинився", – пояснили у Генштабі.

У Кремлі вважають, що постачання Україні Туреччиною безпілотників Bayraktar може "привести до дестабілізації" на лінії розмежування на Донбасі.

Німеччина висловила стурбованість збільшенням інтенсивності бойових дій на Донбасі, а також повідомленням про застосування ЗСУ ударного безпілотника Bayraktar. До позиції Німеччини 28 жовтня приєдналася Франція.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що перед тим, як застосувати ударний безпілотник Bayraktar на Донбасі, українські військовослужбовці виконали всі процедури комунікації з ОБСЄ, щоб захистити себе.

Контекст:

У 2014 році, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри оприлюднені Україною факти і докази.

17 лютого 2022 року на Донбасі різко загострилася ситуація. За інформацією штабу операції Об'єднаних сил, обстріли 30 населених пунктів на підконтрольних Україні територіях, водночас під удар потрапили дитячий садочок і кілька шкіл, де в цей час перебували діти. Постраждало двоє військових і п'ятеро цивільних.

18 лютого обстріли на Донбасі продовжилися.

На цьому тлі бойовики "ЛНР" і "ДНР" оголосили про евакуацію населення ОРЛО та ОРДО у Росію. Ватажок бойовиків "ЛНР" Леонід Пасічник, заяву якого опублікували ЗМІ бойовиків, зокрема, стверджує, що Збройні сили України сформували "велике ударне угруповання" і нібито планують "глибокий прорив" в ОРЛО.

Журналісти звернули увагу, що у 2008 році за кілька днів до вторгнення у Грузію Росія евакуювала населення Південної Осетії так само, як це відбувається на Донбасі у 2022 році.

Президент РФ Володимир Путін закликав владу України до переговорів із "ЛДНР" і доручив виплачувати жителям ОРДЛО, які прибувають до РФ, гроші.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що жодних наказів в Україні щодо звільнення у силовий спосіб тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей немає. Данілов також повідомив про загрозу провокацій із боку РФ.