Порошенко: Миротворці ООН не мають бути ескорт-сервісом уздовж лінії розмежування
Щоб в Україні було розгорнуто масштабну миротворчу місію ООН, потрібно тільки одну річ: "дотиснути" Росію, уважає президент України Петро Порошенко.
Розгортання в Україні повномасштабної миротворчої місії ООН допоможе виконати безпекові пункти Мінських домовленостей. Про це заявив президент України Петро Порошенко під час брифінгу на Мюнхенській конференції з безпеки, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
За його словами, щоб в Україні було розгорнуто масштабну миротворчу місію ООН, потрібно тільки одну річ: "дотиснути Росію".
"Щоб забезпечити виконання безпекового блоку Мінських угод, треба впровадження миротворчої місії. Не якоїсь екзотичної, миротворці не мають бути ескорт-сервісом уздовж лінії розмежування. Вони не повинні мати якихось обрізаних повноважень. Миротворці мають право роззброювати незаконні збройні формування, забезпечувати відсутність іноземних військ на окупованій території. Обов'язковим компонентом має бути присутність миротворців на неконтрольованій ділянці українсько-російського кордону, щоб зупинити інфільтрацію російських військ, боєприпасів, палива й техніки на територію України. За більшістю інших позицій можна вести абсолютно відкритий діалог і пошук компромісів: етапів (функціональних, а не географічних) і країн", – сказав Порошенко.
Порошенко заявив під час Мюнхенської конференції з безпеки, що весь світ підтримує ініціативу ввести на Донбас місію ООН. Він підкреслив, що у Москви є шанс проявити здатність до компромісу й погодитися на миротворців ООН на всій території окупованого Донбасу, включно з неконтрольованою частиною російсько-українського державного кордону.
5 вересня 2017 року президент РФ Володимир Путін заявив, що присутність миротворців ООН пішла б на користь врегулюванню конфлікту на сході України. Він висловився за те, щоб миротворчі війська розміщувалися на лінії зіткнення сторін і "ні на жодних інших територіях".
28 жовтня спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер назвав критично важливим передання українсько-російського кордону в зоні АТО під контроль миротворців.
31 жовтня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що миротворці ООН, про яких говорив Волкер, стануть "окупаційними силами".
3 січня 2018 року в Києві міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель підкреслив, що миротворча місія ООН має перебувати на всій окупованій території Донбасу, а не тільки на лінії зіткнення.
Відповідно до доповіді, яка має бути презентована вищим посадовим особам на Мюнхенській конференції з безпеки, ООН треба розглянути питання про розгортання на Донбасі місії, яка охоплює приблизно 20 тис. військовослужбовців із країн, що не входять в НАТО, і 4 тис. поліцейських.