Портников: Імітація переговорного процесу – улюблений коник російської дипломатії
Переговори в нормандському форматі щодо Донбасу не дадуть результату, поки не змінилися умови у світі та економічна ситуація у РФ, уважає політичний оглядач Віталій Портников.
Заплановані на 11 червня у Берліні переговори міністрів закордонних справ країн нормандського формату навряд чи істотно змінять ситуацію на Донбасі. Таку думку в колонці для "Радіо Свобода" висловив політичний оглядач Віталій Портников.
"Імітація переговорного процесу – улюблений коник російської дипломатії, в Москві навчилися затягувати будь-які переговори на десятиліття. У 2017 році в Росії була надія, що головним імітаційним майданчиком стануть консультації з американським представником Куртом Волкером – бо ще живі були надії на угоду з Дональдом Трампом. Однак Волкер виявився жорстким парламентером і продемонстрував чудове розуміння кремлівської тактики. І тоді з ним просто перестали розмовляти – та ще й з публічними заявами про "неконструктивність" американського дипломата", – розповів він.
Журналіст зазначив, що Кремль заморозив нормандський формат на 16 місяців, а тепер вирішив продемонструвати готовність до конструктивності.
"Це – подача в сторону європейців. Ангела Меркель сформувала новий уряд і хотіла б відновити свої позиції важливого гравця на континенті. До особливої ролі в регіоні, на відміну від свого попередника Франсуа Олланда, тяжіє і французький президент Еммануель Макрон. Новому міністру закордонних справ Німеччини Гайко Маасу також необхідно проявити себе на східному напрямку, який став одним із пріоритетів німецької дипломатії ще до Мінська", – пояснив Портников.
Публіцист додав, що готовність російської сторони до відновлення переговорів у Берліні у Парижі сприйняли з полегшенням, а в Києві сподіваються, що переговори дадуть змогу натиснути на Москву.
"Тиск неможливий без демонстрації неконструктивності російського підходу і неготовності Кремля до будь-яких компромісів. На переговорах у нормандському форматі така неконструктивність демонструється якнайкраще. У всьому іншому я не став би очікувати якогось реального зрушення у вирішенні конфлікту. Для того, щоб у Кремлі пішли на поступки, а не на імітацію переговорів, потрібні зовсім інші політичні умови у світі і зовсім інша економічна ситуація в самій Росії. Поки ж ми присутні на своєрідних дипломатичних гойдалках", – розповів він.
Портников зазначив, що Кремль веде переговори по черзі то з американцями, то з європейцями.
"Таких "гойдалок" із лишком може вистачити на період до президентських і парламентських виборів в Україні. А ось після цих виборів Кремль може подумати про зміну тактики – в залежності від того, які сили прийдуть до влади в сусідній країні. А якщо мало що зміниться – що ж, тоді [президент Росії Володимир] Путін буде кататися на своїх гойдалках до президентських виборів у США", – підсумував він.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.
Переговори про врегулювання конфлікту проходять у тристоронній контактній групі у Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини і Росії.
Останні переговори лідерів "Нормандської четвірки" відбулися 24 липня 2017 року. За їх підсумками Меркель і Макрон випустили спільну заяву, в якій зазначили, що порушення режиму припинення вогню на Донбасі має припинитися негайно.
Зустріч глав МЗС "Нормандської четвірки" 16 лютого 2018 року не відбулася, оскільки у ній не змогли взяти участь міністри закордонних справ Німеччини і Франції.
29 травня глава МЗС РФ Сергій Лавров сказав, що, на його думку, проводити зустріч глав МЗС "Нормандської четвірки" поки немає сенсу.
1 червня Маас повідомив на прес-конференції в Маріуполі, що переговори країн нормандського формату (Україна, Франція, Німеччина і РФ) відбудуться 11 червня у Берліні.