Портников про ймовірний розвиток подій на Донбасі: Обстріли припинять. Настане "придністровізація"

Портников: Спадкоємці Путіна зможуть навіть засудити його політику. Але закликати Україну змиритися зі статус-кво
Фото: Віталій Портников / Facebook

Найближчими місяцями витіснять з Донбасу всі українські компанії, тоді як Кремль стосовно до України буде використовувати примирливу риторику, вважає політичний оглядач Віталій Портников.

Москва взяла курс на "придністровізацію" Донбасу. Про це у статті для LB.ua пише політичний оглядач Віталій Портников.

Якщо раніше на окупованій території сусідили "правові поля" України, Росії і "ЛДНР", то тепер потреба Росії в українському правовому полі відпала остаточно, вважає автор.

Тому Кремль пішов на захоплення українських підприємств, використавши торговельну блокаду Донбасу добробатами як привід, вважає він.

"Із російського погляду це досить вигідно: у майбутньому можна буде продавати Україні українське вугілля та іншу продукцію під виглядом російської, податки будуть залишатись у "республіках", власники будуть отримувати свій прибуток, а правовий простір буде очищено від України та її гривень. І плюс український бюджет втратить надходження під оплески борців із "торгівлею на крові", – зазначив Портніков.

"Націоналізація" шахт і фабрик – тільки перша частина російського плану, припускає оглядач.

"Найближчими місяцями під пристойними приводами з Донбасу витіснять українські компанії, які там ще залишилися, зокрема "Укрзалізницю", проведуть нові референдуми (про приєднання до Росії або про незалежність, Москва не визнає їхніх результатів, але й заважати не буде) і місцеві вибори (Москва не визнає їхніх результатів, але буде взаємодіяти з новими мерами та місцевими радами). Після якої-небудь акції з української сторони на лінії зіткнення почнеться оформлення "державного кордону ДНР і ЛНР" як на цій лінії, так і на частині державного кордону України і Росії, яку контролює Москва (Москва не визнає, але буде взаємодіяти із "прикордонними військами МДБ ЛДНР"). Виплата пенсій і зарплат у рублях стане стабільною, зокрема і на колишніх українських підприємствах", – прогнозує Портников.

Таким чином розвивався конфлікт навколо Придністров'я, нагадав автор.

"Обстріли в якийсь момент припиняться. Настане "придністровізація" ситуації – приблизно як у Молдові після літа 1992 року. Водночас стосовно України використовуватимуть примирливу риторику. Сама Україна – наша братська країна, біль і тривога. Крим – коли-небудь визнають, не дуже важливо, коли. Донбас – визнаємо територіальну цілісність України, не визнаємо "народні республіки", але що ж робити, якщо українське керівництво не може виконати Мінські угоди, перебуває під впливом вулиці і так далі. А ми просто допомагаємо нашим сусідам не померти з голоду", – написав він.

Якщо конфлікт перейде в заморожену стадію, проросійські сили не зможуть відновити свої позиції у країні, а Росію українці як і раніше будуть сприймати як агресора, вважає Портников. Але, на його думку, у такого розвитку подій є й чимало мінусів.

"Такої позиції Росія може дотримуватися нескінченно довго, навіть після краху путінського режиму. Спадкоємці Путіна зможуть навіть засудити його політику. Але закликати Україну змиритися зі статус-кво і спільно шукати шляхи вирішення ситуації на підставі розуміння настроїв жителів Криму і Донбасу. Такий відносний спокій – якщо він буде тривати достатньо довго – посилить позиції тих, хто буде переконувати нас домовлятися з Москвою, і в самій країні, і на Заході. Якщо навіть зараз, коли гинуть наші солдати, тисячі людей їздять до Росії, працюють там, не помічають війни, то просто уявіть собі, як збільшиться їхня кількість, коли ніякого обстрілу не буде, просто в Україні буде йти своє життя, а на Донбасі і в Криму – своє", – зазначив журналіст.

15 березня РНБО ухвалила рішення про тимчасове повне зупинення транспортного сполучення з окупованими територіями Донецької та Луганської областей, за винятком гуманітарних вантажів.

Влада України зазначала, що цих заходів ужилиі у відповідь на дії сепаратистів "ДНР" і "ЛНР", що оголосили про введення зовнішнього управління" на десятках підприємств, які розташовані на окупованій території, але працювали згідно з українським законодавством.