Амбасадорка Маркарова: Ми дуже хотіли б участі Сполучених Штатів у переговорах щодо Донбасу, це питання активно обговорюють

Маркарова: Ми хотіли б вітати ті країни, які можуть допомогти нам пришвидчити процес повернення наших територій
Фото: mof.gov.ua
Участь США у переговорах у мінському або нормандському форматах із врегулювання ситуації на Донбасі активно обговорюють. Про це у коментарі "Фактам ICTV" повідомила надзвичайна і повноважна амбасадорка України у США Оксана Маркарова.

"Наша відповідь щодо цього дуже проста і прямолінійна. Ми дуже хотіли б залучення Сполучених Штатів як активного учасника до переговорів у будь-яких форматах. Ми це активно обговорюємо. Оскільки питання відновлення територіальної цілісності й питання повернення наших територій є ключовим. Тому ми хотіли б вітати ті країни, які можуть допомогти нам пришвидчити цей процес", – пояснила вона.

Маркарова запевнила, що Україна буде вітати будь-яку участь США у майданчиках із врегулювання ситуації на Донбасі.

Вона додала, що захист територіальної цілісності України та протидія російській агресії – це питання не тільки захисту України, а й відповідь на запитання, чи працює взагалі міжнародне право, знехтуване Росією під час окупації українських територій.

Контекст:

Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри оприлюднені Україною факти і докази. За даними Організації Об'єднаних Націй, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

Переговори щодо врегулювання конфлікту проводять у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія). Мінськ став місцем зустрічей ТКГ у 2014 році. Зараз через пандемію коронавірусу засідання ТКГ проводять у форматі відеозв'язку.

Про необхідність залучити до переговорів Сполучені Штати представники України заявляли ще на початку 2015 року. П'ятий президент України Петро Порошенко говорив у 2017 році, що переговорний процес координували зі США.

У жовтні 2016 року президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія не проти залучення США у нормандський формат. Після того як президент України Володимир Зеленський у 2020 році підтвердив бажання країни залучити до переговорного процесу США, спікер Путіна Дмитро Пєсков сказав, що про участь американської сторони у переговорах щодо Донбасу "не йдеться".

Міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков вважає цілком прийнятною участь США як у нормандському форматі, так і у роботі тристоронньої контактної групи.

Виступаючи на спільному брифінгу з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель у Берліні 12 липня Зеленський говорив, що дійсно хотів би, щоб США допомагали Україні у вирішенні питання мирного врегулювання на Донбасі та деокупації територій. "Це буде у нормандському форматі – якщо учасники нормандського формату будуть за, а Україна точно підтримує, або ж це буде в іншому форматі – це вже питання перемовин", – зазначав президент.

Очільник МЗС РФ Сергій Лавров 6 вересня заявив, що Україна "ображає Берлін і Париж", пропонуючи розширити нормандський формат.