"Цілком відповідає принципам Статуту ООН". Зеленський повідомив Сі Цзіньпіну, що Україна має намір деокупувати Крим

Україна не розпочинала війни проти РФ, але має відновити територіальну цілісність, зазначив у розмові з главою КНР Зеленський
Фото: president.gov.ua
Україна звільнятиме свої території від російських окупантів у межах міжнародно визнаних кордонів 1991 року, зокрема півострів Крим.

Про це 26 квітня під час телефонної розмови з главою КНР Сі Цзіньпіном заявив президент України Володимир Зеленський, його цитує пресцентр ОПУ.

Зазначено, що глава Української держави поінформував китайського керівника про ситуацію на фронті.

"Ситуація на фронті складна, проте ми стоїмо. І будемо й надалі звільняти нашу землю. Ми не починали цієї війни, але маємо відновити суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. У межах міжнародно визнаних кордонів 1991 року. Включаючи Крим. Це цілком відповідає цілям і принципам Статуту ООН", – наголосив Зеленський.

Розмова Зеленського із Сі Цзіньпіном, яка відбулася 26 квітня, була першою від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Після цього в МЗС КНР повідомили, що Китай скерує в Україну спецпредставника для переговорів щодо мирного врегулювання розпочатої Росією війни, а Зеленський призначив Павла Рябікіна послом України в Китаї.

За словами прессекретаря Зеленського Сергія Никифорова, переговори із Сі Цзіньпіном тривали майже годину. За інформацією китайського інформагентства Xinhua, Сі Цзіньпін говорив Зеленському про необхідність діалогу й переговорів, назвавши їх "єдиним життєздатним виходом", і зазначав, що "ніхто не виграє ядерної війни".

Як зазначив Никифоров, глава КНР під час розмови презентував китайський "мирний план", а президент України розповів про формулу миру. "Є певні моменти, у яких уже є точки перетину", – вказав спікер Зеленського.

Як розповіли в ОПУ, Зеленський у бесіді із Сі Цзіньпіном закликав Китай відіграти дієву роль у врегулюванні питання безпеки навколо ЗАЕС. Президент України також наголосив на важливості того, щоб усі держави "утримувалися від підтримки Росії у війні", зокрема від постачання зброї.

Після розмови з главою КНР Зеленський зазначив, що "не може бути жодного миру за рахунок територіальних компромісів".

Контекст:

24 лютого 2022 року Росія повномасштабно вторглася на материкову частину України, зокрема із Криму.

Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, включно із Кримом. Зеленський не відкидав звільнення півострова у невійськовий спосіб. "Якщо хтось готовий запропонувати нам спосіб деокупації Криму в невійськовий спосіб, я буду тільки за", – говорив він у листопаді.

У грудні начальник української військової розвідки Кирило Буданов заявляв, що Крим буде повернуто й у військовий, і в дипломатичний спосіб. "Наші підрозділи зайдуть туди зі зброєю в руках", – сказав Буданов.

10 лютого 2023 року віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що Україна розпочала підготовку управлінських кадрів для Криму.