Представник Литви в ООН: Ми хотіли б, щоб Росія утрималася від використання вето, коли вона воює з Україною
"25 лютого Росія наклала вето на проєкт постанови Ради Безпеки ООН, що найрішучішим способом засуджувала агресію Російської Федерації проти України у порушенні ст. 2 п. 4 статуту Організації Об'єднаних Націй. Як і багато разів у минулому, вони [РФ] знову вдалися до цього інструменту. Важливо було б, щоб Росія утрималася від голосування з питань конфлікту, у якому вона безпосередньо бере участь. Відповідно до статуту ООН, сторона у спорі утримується від голосування щодо таких рішень, відповідно до розділу VI та п. 3 ст. 52", – розповів Паулаускас.
Він додав, що дискусії щодо цього точаться багато років, але зупинити агресію Росії проти України потрібно зараз.
"Звичайно, ми б хотіли, щоб Росія утрималася від використання вето, особливо в подібній ситуації, коли вона воює з Україною. Постійні члени Ради Безпеки ООН несуть основну відповідальність за підтримання миру та стабільності в усьому світі. Тому конструктивні рішення та резолюції, які можуть допомогти вирішити конфлікт і досягти миру, не будуть заблоковані, – зазначив політик. – Водночас це дуже складне правове питання, проблема вирішення якого сягає 1946 року. У міжнародній спільноті вже багато років ведуться дискусії щодо виключення застосування права вето на явні випадки геноциду та інших тяжких злочинів проти людства. Поки що ми не змогли досягти істотного прогресу. Тому ми маємо зосередитися на тому, що ми можемо зробити прямо зараз – вимагати негайного припинення агресії Росії проти України. Позачергова сесія Генеральної Асамблеї 141 голосом ухвалила резолюцію "Агресія проти України". І це дуже важливий крок у правильному напрямку".
Контекст:
Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо України 2 березня. За ухвалення документа, який засуджує російське вторгнення в Україну та вимагає від Москви негайно зупинити наступ та вивести війська, проголосувала 141 держава. Проти виступили лише п'ять членів ООН: сама Росія, її сателіти Білорусь і Сирія, Північна Корея, а також Еритрея, у якій понад 30 років править тоталітарний режим Ісаяса Афеворка.
Рада Безпеки ООН підтримала проведення спеціальної сесії ГА ООН щодо України на засіданні 27 лютого.
Із 1950 року Генеральна Асамблея ООН збиралася на екстрені сесії лише 10 разів, востаннє її скликали у зв'язку з питанням Ізраїлю та Палестини 1997 року.
Запит на проведення екстреного засідання Генасамблеї надійшов після того, як РФ 25 лютого заблокувала резолюцію, яка засуджує вторгнення Росії в Україну, у Раду Безпеки. Резолюції Генасамблеї не мають обов'язкової сили, але мають політичну вагу, зазначало Reuters.
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Путін розпочав повномасштабну війну проти України, і закликав світ відреагувати.