Запитів від України на постачання F-16 не було. Немає табу, але це буде великий наступний крок – прем'єр Нідерландів
"Постачань немає, запитів теж немає", – сказав він.
Рютте зазначив, що у підтримці України для перемоги у війні з Росією "немає табу". Водночас він зазначив, що якби справа дійшла до цього, постачання винищувачів стало б "дуже великим кроком".
Відповідаючи на запитання на пресконференції, чи розглядає Франція можливість доправлення бойових літаків, Макрон сказав, що "нічого не відкидає" за умови дотримання певних умов, повідомляє АР.
Серед цих умов зазначено, що надання такої техніки не призведе до ескалації напруженості і не використовуватиметься "для атак на російській території", сказав Макрон. Ще одна умова – щоб постачання не послабили можливостей французької армії, наголосив президент Франції.
Він додав, що Україна має офіційно надати запит щодо літаків. Макрон нагадав, що у вівторок, 31 січня, у Парижі зустрінеться з міністром оборони України Олексієм Резніковим.
Контекст:
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року жодна країна не повідомляла офіційно про постачання в Україну бойових літаків – ні радянського зразка, ні сучасних західних.
У липні цю тему почали обговорювати активніше, але вже у вересні спікер командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що Україна наразі не може отримати від західних союзників винищувачі F-16 через низку причин, зокрема ішлося про необхідність адаптувати українську аеродромну інфраструктуру до цієї техніки.
20 січня 2023 року президент України Володимир Зеленський звернувся до учасників восьмого "Рамштайну" із закликом дати Україні F-16 і далекобійні ракети. Глава МЗС України Дмитро Кулеба 23 січня заявив, що питання передання Україні бойових літаків "зрушило з мертвої точки".
Видання Politico написало, що у січні західні союзники розпочали дебати про постачання Україні сучасних винищувачів.
23 січня міністр оборони Литовської Республіки Арвідас Анушаускас заявив, що Литва підтримує надання Україні західної авіації і вважає, що потрібно створити систему її використання.
Глава польського уряду Матеуш Моравецький заявив 30 січня, що Варшава лобіюватиме серед союзників постачання Україні винищувачів F-16, як це було з німецькими танками Leopard 2. Цього самого дня президент США Джо Байден заявив, що Америка не постачатиме Україні F-16.