Президентка Єврокомісії закликала Україну боротися з корупцією та олігархами

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн виступила перед депутатами Верховної Ради і президентом Зеленським
Фото: rada.gov.ua
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн закликала Україну зосередитися на реалізації закону про деолігархізацію та роботу антикорупційних органів. Про це вона сказала під час виступу через відеозв'язок на засіданні Верховної Ради 1 червня.

Відео виступу опубліковано на YouTube-каналі Офісу президента України й у Twitter глави Єврокомісії.

"Україна – єдина країна у "Східному партнерстві", яка ухвалила закон для того, щоб "розчепити кліщі олігархічної влади на економіці". Тепер потрібно зосередитися на реалізації цього закону", – заявила президентка Єврокомісії.

Також вона закликала активізувати роботу антикорупційних інституцій, зазначивши, що всім органам, які було створено для боротьби з корупцією, тепер потрібні "справжні зуби". Заявила, що потрібно "якнайшвидше" призначити директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та главу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). За словами фон дер Ляєн, боротьба з корупцією головне завдання України ще з часів Революції гідності.

Крім того, вона закликала вдосконалити українське законодавство, зокрема про масмедіа.

"Має бути ухвалено закон про ЗМІ, який узгодить законодавство України із чинними стандартами ЄС і надасть повноваження незалежному регулятору", – сказала фон дер Ляєн. 

У Раді також виступив президент України Володимир Зеленський, разом із головою Верховної Ради Русланом Стефанчуком та прем'єр-міністром Денисом Шмигалем вони підписали заяву про "єдність усіх гілок влади" на шляху до євроінтеграції України. До парламенту внесли прапор Євросоюзу.

Відео: Офіс Президента України / YouТube

Контекст:

Верховна Рада 23 вересня 2021 року ухвалила у другому читанні законопроєкт Зеленського про олігархів. Президент підписав закон 5 листопада.

Відповідно до закону, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінувальне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує чи посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

29 червня РНБО ухвалила рішення про реєстр олігархів, а Зеленський підписав відповідний указ.

Органи з боротьби з корупцією НАБУ та САП зараз без керівників. 16 квітня сплив семирічний строк повноважень директора НАБУ Артема Ситника. Глава САП – Назар Холодницький – пішов у відставку в серпні 2020 року. Він очолював відомство із 2015 року.