Президент Латвії підтримав формулу миру Зеленського і заявив, що тільки Україна може говорити про прийнятний для неї мир
Про це 3 березня у Львові на спільній пресконференції із президентом України Володимиром Зеленським заявив президент Латвії Егілс Левітс. Відеозапис заходу опубліковано у Facebook Офісу президента України.
"Лише Україна може говорити про прийнятний для неї мир... Довгостроковий мир означатиме повну територіальну цілісність України... Росія має повернутися до міжнародно-визнаних кордонів", – сказав Левітс.
Президент Латвії підтримав мирний план Зеленського.
"Формула миру – це те, що дасть змогу створити довгостроковий мир, який ґрунтується на нормах міжнародного права, який також передбачає повну територіальну цілісність України в межах 1991 року. Без цього мир не буде довготривалим", – зазначив Левітс.
Левітс прибув до Львова 3 березня. Це третій його візит в Україну з початку повномасштабного вторгнення Росії: він приїжджав у квітні й у вересні 2022 року.
Разом із першими леді Левітс і Зеленський ушанували пам'ять загиблих захисників України на Полі почесних поховань Личаківського цвинтаря у Львові.
Контекст:
15 листопада 2022 року під час виступу на саміті G20 Зеленський презентував українську формулу миру, до якої входить 10 пунктів. Вона передбачає координацію міжнародних зусиль щодо встановлення ядерної, енергетичної та продовольчої безпеки. Одним із головних положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
"Це зараз одне з ключових завдань нашої держави – залучити світ до конкретної реалізації пунктів формули миру", – сказав Зеленський 9 грудня. За його словами, Україна відчуває підтримку щодо притягнення Росії до відповідальності за агресію як від держав, так і від міжнародних організацій і правозахисних інституцій.
24 лютого 2023 року, у річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну, було оприлюднено документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який складається із 12 пунктів. У КНР наполягають на відмові від "менталітету холодної війни", припиненні бойових дій і поновленні мирних переговорів. У документі немає тез про відведення Росією військ з окупованих територій України.
Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а з частиною Київ не погоджується, "але це вже щось".