Зеленський: Не може бути компромісів щодо санкцій проти РФ. Важливо "дотиснути" партнерів як у ЄС, так і в усьому світі
Про це 3 березня у Львові на спільній пресконференції із президентом Латвії Егілсом Левітсом заявив глава Української держави Володимир Зеленський. Відеозапис заходу опублікували у Facebook Офісу президента України.
"Не може бути компромісів по санкціях. Це те, що ми бачимо, що це відбувається постійно... Ми працюємо з аналітикою: як росіяни обходять санкції… хто їм допомагає. На жаль, є держави – і навіть члени ЄС, – які не готові діяти потужно. Тому знаходять у деяких санкційних кроках компроміси", – розповів Зеленський.
За його словами, компроміси "унеможливлюють швидку перемогу" України, оскільки від них залежить функціонування військової інфраструктури РФ.
Зеленський закликав зробити все, щоб не дати росіянам "можливості виробляти ту кількість зброї, з якою вони до нас приходили та ще можуть прийти".
"Але санкції діють. Важливо "дотиснути" партнерів як у ЄС, так і в усьому світі. Це те, в чому нам потрібна допомога Латвії", – наголосив президент України.
Контекст:
ЄС уперше ввів санкції проти Росії у відповідь на її агресію щодо України у 2014 році. 2022 року, після повномасштабного вторгнення російських військ, обмеження суттєво розширили.
25 лютого 2023 року про затвердження 10-го санкційного пакету ЄС проти Росії повідомив верховний представник Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель. У Єврокомісії розповіли, що до санкційного списку занесли 120 фізичних і юридичних осіб. Ввели торговельні й фінансові санкції, зокрема подальші заборони на експорт на суму понад €11 млрд, що "позбавляє російську економіку найважливіших технологічних і промислових товарів", зазначили в ЄК.
Україна наполягає на санкціях проти атомної галузі РФ і "Росатому". 16 лютого Politico повідомило з посиланням на трьох дипломатів, що Європейська комісія передумала вводити обмеження щодо ядерної галузі Росії у 10-му пакеті санкцій. 20 лютого цю інформацію підтвердив Боррель.
Окремо антиросійські санкції вводить і Україна.
За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, з кінця лютого 2022 року щодо РФ ввели понад 11,4 тис. обмежень. Загалом з 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – понад 14 тис. Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію і Північну Корею.