"Про що ви думали? Через вашу слабкість загинуть люди". Зеленський розкритикував рішення саміту НАТО щодо закритого неба
Зеленський записав звернення за підсумками дев'яти днів повномасштабної війни проти України. Він сказав, що те, як українці протистоять агресії, увійде в історію.
"Ми відповіли на вторгнення як уміємо в моменти найвищої небезпеки. Відповіли героїзмом, солідарністю, взаємодопомогою. Ми відповіли по-нашому, по-українськи. Так, що історія Європи запам'ятає це назавжди. Говоритиме про це дітям. Покаже онукам", – сказав президент.
Глава Української держави зазначив, що в країні є традиція на дев'ятий день поминати померлих. Він вшанував пам'ять загиблих у боях за Україну і сказав: "На жаль, сьогодні є повне враження, що настав час пом'янути ще дещо – гарантії та обіцянки безпеки, рішучість альянсів, цінності, які для деяких, здається мені, померли”.
Він наголосив, що відповідальність за нові жертви авіаударів після сьогоднішнього саміту – зокрема відповідальність НАТО.
"Сьогодні відбувся саміт НАТО. Слабкий саміт. Розгублений саміт. Саміт, на якому видно, що не всі вважають боротьбу за свободу для Європи метою номер один. Усі розвідки країн НАТО чудово знають плани ворога. Вони також підтвердили, що Росія хоче продовжувати наступ. Як може. Дев'ять днів ми бачимо жорстоку війну. Руйнують наші міста, обстрілюють наших людей, наших дітей, житлові квартали, церкви, школи. Знищують усе, що забезпечує нормальне людське життя. І хочуть продовжувати це. Знаючи, що нові удари та жертви неминучі, НАТО свідомо вирішив не закривати небо над Україною!" – обурився Зеленський.
Він висловив думку, що країни НАТО самі створили наратив, що закриття неба над Україною спровокує пряму агресію Росії проти Альянсу.
"Це самогіпноз тих, хто слабкий, невпевнений. Внутрішньо. Хоча може володіти зброєю в рази сильнішою, ніж є у нас. Ви повинні були думати про людей. Про людяність. А про що ви думали на тому засіданні? Усі люди, які загинуть від цього дня, також загинуть і через вас, через вашу слабкість, через вашу роз'єднаність, – продовжив Зеленський. – Все, на що спромігся Альянс сьогодні, – це провести через систему своїх закупок 50 тонн дизпалива для України. Мабуть, щоб ми могли спалити Будапештський меморандум. Щоб краще горіло".
Президент наголосив: цей меморандум для України "вже згорів у вогні російських військ".
"Хіба ми хотіли такого НАТО? Хіба такий Північноатлантичний альянс ви будували? Сьогодні керівництво Альянсу дало зелене світло для подальшого бомбардування українських міст та сіл, відмовившись зробити безпольотну зону. Ви могли б закрити наше небо. Але... Я не знаю, кого ви можете захистити й чи здатні ви захистити свої країни – країни Альянсу. Від нас ви не зможете відкупитися літрами пального за літри нашої крові. Пролитої за нашу спільну Європу. За нашу спільну волю. За наше спільне майбутнє", – резюмував глава держави.
Водночас він подякував тим державам – членам НАТО, які надають Україні допомогу та підтримку, "попри все, з першого дня вторгнення і, впевнений, до перемоги".
"Тому ми не відчуваємо себе наодинці", – наголосив Зеленський.
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація і денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. РФ застосовує в Україні зокрема реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".
Жертвами російської агресії станом на 28 лютого стало понад 350 мирних жителів, поранення дістало понад 2 тис. людей. Станом на 4 березня загинуло 28 дітей.
Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
Станом на 4 березня втрати російських окупаційних військ убитими, пораненими та полоненими перевищили 10 тис. осіб.
2 березня Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що Україна просить НАТО закрити небо над країною, а також розглядає альтернативні механізми гарантування повітряної безпеки.
4 березня відбулася позачергова зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО, у ній взяв участь глава МЗС України Дмитро Кулеба, він закликав Північноатлантичний альянс "діяти зараз". "Не дайте Путіну перетворити Україну на Сирію", – звернувся він до членів НАТО.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після зустрічі сказав, що НАТО не погодиться на створення безпольотної зони над Україною, оскільки не хоче поширювати війну за межі країни.
"Єдиний спосіб забезпечити безпольотну зону – скерувати винищувачі НАТО в повітряний простір України та забезпечувати безпольотну зону, збиваючи російські літаки. Якби ми це зробили, це може вилитися в повномасштабну війну в Європі, у яку буде залучено ще більше країн, і це призведе до ще більших страждань”, – сказав Столтенберг.
Радник глави ОП Михайло Подоляк сказав після цього, що Україна й надалі домагатиметься створення безпольотної зони. "Це ключове. Я вважаю, що концепція закритого неба суттєво змінить диспозицію цієї війни й допоможе нам вирішити як гуманітарні питання, тобто обстріли великих міст України, так і в принципі правила ведення війни і поверне росіян у більш-менш адекватний статус", – заявив він.