Прокуратура відкрила провадження за статтею "екоцид" після заяв бойовиків про намір затопити "ядерну" шахту під Донецьком

Прокуратура розслідує наміри бойовиків затопити шахту під Донецьком
Фото: radiosvoboda.org

Бойовики, які контролюють частину Донецької області, розуміють, що затоплення шахти "Юний комунар" під Донецьком може спричинити екологічну катастрофу, зазначили у прокуратурі Донецької області.

Прокуратура Донецької області відкрила кримінальне провадження за фактом заяв бойовиків "ДНР" про намір затопити шахту "Юний комунар" під тимчасово окупованим Донецьком. Про це повідомила 23 травня прес-служба прокуратури.

Кримінальне провадження відкрито за ст. 441 (екоцид) Кримінального кодексу України.

"У квітні 2018 року представники псевдореспубліки "ДНР" анонсували припинення відкачування води з єнакіївської шахти "Юнком", яка розташована на тимчасово окупованій території у селищі Бунге (колишній Юнокомунарськ). Окупаційні влада "ДНР", керована російським агресором, розуміє, що такі дії можуть спричинити екологічну катастрофу, яка полягатиме у радіоактивному, хімічному забрудненні ґрунтових і поверхневих вод місцевості і, як наслідок, забрудненні екосистеми Азовського моря", – заявили у прокуратурі.

16 вересня 1979 року у східному крилі шахти "Юнком" для зниження напруги пластів вугілля було здійснено підземний ядерний вибух потужністю 0,2–0,3 кілотонни у тротиловому еквіваленті.

У березні 2018 року підконтрольне сепаратистам видання DNR LIVE повідомило, що 14 квітня розпочнеться затоплення шахти "Юнком".

"Згідно з даними інститутів, ліквідація шахти з повним її затопленням не спричинить жодних екологічних наслідків і впливу радіоактивних речовин на поверхню і на сусідні шахти", – заявив представник так званого міністерства вугілля терористичної "ДНР" Олексій Смислов. Видання наводить результати "дослідження вчених", які нібито засвідчили, що поточна радіаційна ситуація на вугільному підприємстві відповідає природному радіаційному фону, припинення відкачування води на шахті "Юнком" не призведе до виходу радіонуклідів на поверхню землі, у ґрунтові і поверхневі води.

Чи була затоплена шахта, бойовики не повідомляли. 

Начальник управління екологічної безпеки і протимінної діяльності Міністерства оборони України Максим Комісаров уважає, що затоплення шахти є дуже небезпечним і може мати катастрофічні наслідки для регіону.

США закликали Росію до відповідальності через наміри бойовиків на Донбасі затопити радіоактивну шахту.

Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.