Путін може напасти на Україну на новорічні свята. А може й раніше – екссекретар РНБО
"Дивно, що влада тільки зараз почала хоч якось про це згадувати. Я отримував цю інформацію зі своїх контактів давно. Західні видання про це мінімум місяць пишуть. Напасти [президент РФ Володимир] Путін може на новорічні свята. Або й раніше. Є символічна дата – 8 грудня. Річниця Біловезької угоди 1991-го. Історична подія для Путіна. Свого часу говорив, що це величезна трагедія ХХ століття", – сказав Данилюк.
Він вважає, що українське суспільство не готове до агресії.
"Влада не спілкується з ним, не інформує. Зеленський пояснює нашим партнерам, що не хоче сіяти паніку. Не довіряє власному народові? Може, він сам панікує? Українці з 2014 року у війні і не панікують", – додав екссекретар РНБО.
Він наголосив, що розвиток подій залежить від Путіна.
"На нього [на Путіна] дуже серйозно тиснуть наші партнери. Хтось каже, що застосують власні збройні сили, хтось – що будуть жорсткі санкції. У них відчуття неминучості. Готові всі, крім української влади. Наші Збройні сили готуються, навіть якщо верховний головнокомандувач не розуміє небезпек. Західні партнери також нас підтримають", – додав Данилюк.
Контекст:
Радянський Союз розпався у грудні 1991 року. 8 грудня глави Білорусі, Росії та України зібралися у Біловезькій пущі, констатували, що СРСР припиняє своє існування, та підписали угоду про створення СНД. Підпис під документом поставили вищі посадовці та очільники урядів трьох країн: Борис Єльцин та Геннадій Бурбуліс від РРФСР, Станіслав Шушкевич та В'ячеслав Кебич від Білорусі, Леонід Кравчук та Вітольд Фокін від України.
Унаслідок розпаду СРСР було утворено 15 незалежних держав.
30 жовтня 2021 року американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі. 1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України.
У Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося.
У Кремлі відмовилися коментувати публікацію Politico.
5 листопада начальник Генерального штабу Збройних сил України Сергій Шаптала сказав, що українська розвідка не фіксує нарощування російських військ біля кордону України. За його даними, російські війська повертаються до пунктів постійної дислокації.
6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс приїжджав до Москви через нарощування російських військ на кордоні України. 8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.
10 листопада США попередили владу Росії про потенційні негативні наслідки будь-якого зростання загрози безпеці України через "незвичайну військову активність" РФ поблизу українського кордону. У Пентагоні закликали Росію пояснити концентрацію військ поблизу України.
18 листопада начальник ГУР Кирило Буданов говорив, що Росія веде масштабну спецоперацію проти України з дестабілізації ситуації як усередині країни, так і за її межами. Накопичення військ РФ біля кордону України "буде продовжуватися і вийде на пік приблизно наприкінці січня", підкреслив він.
21 листопада Буданов повідомив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, поблизу кордону між країнами зосереджено приблизно 92 тис. російських військовослужбовців.
23 листопада спікер Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", та звинуватив Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР".