Путін назвав умови повернення РФ до "зернової угоди"
Росія "розгляне можливість" повернення до Чорноморської зернової ініціативи лише у разі повного виконання її умов. Про це заявив президент країни-агресора РФ Володимир Путін. Відео опублікувала в Telegram пресслужба Кремля.
Російський президент заявив, що РФ "виявляла чудеса витримки й толерантності", продовжуючи "зернову угоду".
"Водночас жодних зобов'язань і домовленостей [за "зерновою угодою"] ніхто виконувати не збирався, а лише постійно чогось вимагали від РФ", – сказав Путін.
Він також заявив, що "зернова угода" нібито спричинила прямі втрати для російських аграріїв у розмірі $1,2 млрд.
"Наша країна може замістити українське зерно як на комерційній, так і на безоплатній основі. Тим більше, що в нас цього року знову очікують рекордний урожай. Продовження "зернової угоди" в тому вигляді, у якому вона була, втратило всякий сенс. Ось чому ми проти подальшого її продовження... Ми не проти самої угоди як такої... І ми розглянемо можливість повернутися до неї, але за однієї умови – якщо повною мірою буде враховано, а головне – реалізовано – усі без винятку принципи участі РФ в угоді", – заявив Путін.
Серед умов, які озвучив Путін: виведення з-під санкцій постачання російського зерна й добрив "на світові ринки", під'єднання банків, які обслуговують постачання російського продовольства й добрив, до SWIFT і припинення "всіх обмежень".
Також він серед умов назвав відновлення постачання запчастин для сільгосптехніки й "вирішення питання з фрахтуванням і страхуванням російських суден".
Окрім цього, він заявив, що "треба відновити" роботу аміакопроводу Тольятті – Одеса. Також, за його словами, потрібно розблокувати "російські активи, пов'язані із сільським господарством". Путін зазначив, що ці умови вказано в меморандумі РФ з ООН.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська і Південного. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.
17 липня в Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо будуть виконані домовленості щодо інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.
Водночас президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.
Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.
Президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу й Ердогану листи з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди" без РФ.