Путін назвав визнання анексії Криму умовою для нормалізації відносин Києва і Москви

Путін: Я вам страшну таємницю розкрию: перше, що необхідно зробити всім, – це визнати волевиявлення людей у Севастополі та в Криму
Фото: ЕРА
Президент Росії Володимир Путін під час спілкування з журналістами 22 лютого заявив, що визнання анексії Криму є умовою для врегулювання відносин між Україною та Росією. Сайт Кремля наводить розшифрування брифінгу.

Путіна запитали, чи бачить він після визнання "ЛДНР" "якісь перспективи для виправлення, реабілітації відносин Москви і Києва, і якщо так, що має зробити Москва для цього і що має зробити Київ".

Глава Кремля відповів, що ці запитання "обговорювали під час багатогодинних переговорів і зустрічей з європейськими партнерами".

"І з американцями ми теж говорили про це неодноразово. По-моєму, публічно це не лунало, але я скажу. Запитання звучить так: що ж з обох боків чи з боку Києва має статися, щоб, на нашу думку, ситуацію вважали врегульованою у довгостроковій історичній перспективі і щоб ми могли жити спокійно, і щоб не йшлося про якісь конфлікти, тим паче збройні? Я вам цю страшну таємницю розкрию – зрештою, тут немає нічого таємного. Перше, що необхідно зробити всім, – це визнати волевиявлення людей, які проживають у Севастополі та у Криму. Чим це волевиявлення гірше від того, що відбулося в Косові? Та нічим, просто там рішення ухвалив парламент, тут – на народному референдумі. Ніхто під дулом автомата людей не міг зігнати на виборчі дільниці, вони прийшли добровільно і ухвалили своє рішення – воз'єднатися з Росією. І треба шанувати це рішення", – заявив Путін.

Він висунув ще дві умови – добровільна відмова Києва від вступу до НАТО та "демілітаризація" України, повторивши тезу про "накачування" України зброєю.

"Тому найголовніший пункт – це відомий ступінь демілітаризації сьогоднішньої України. Оскільки це єдиний об'єктивно контрольований фактор, який можна спостерігати і на який можна реагувати", – заявив глава Кремля.

Контекст:

У 2014 році, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри оприлюднені Україною факти і докази.

У 2015 році Верховна Рада України визнала підконтрольні Росії райони Донецької і Луганської областей тимчасово окупованими територіями.

15 лютого 2022 року нижня палата парламенту Росії Держдума ухвалила звернення до президента РФ Володимира Путіна про визнання незаконних формувань "ЛНР" і "ДНР" як "незалежних республік".

21 лютого Рада безпеки РФ розглянула питання визнання "незалежними республіками" незаконних збройних формувань "ЛДНР". Ніхто з членів Ради безпеки РФ не виступив проти такого визнання.

Пізніше того самого дня Путін оголосив про визнання "незалежності" окупованих територій України і підписав відповідні укази у присутності ватажків незаконних збройних формувань "ДНР" і "ЛНР" Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника. Укази офіційно передбачають введення російських військ на територію ОРДЛО для "підтримання миру". Пізно увечері 21 лютого жителі окупованого Донецька повідомили про пересування дуже великої колони танків і бронетехніки з Донецька у південно-західному напрямку до лінії фронту.

22 лютого Держдума, а за нею і верхня палата парламенту РФ – Рада Федерації – ратифікували договори РФ із "ЛДНР" про дружбу і взаємодопомогу.

Дії РФ засудили у Євросоюзі і США.

США ввели санкції проти "ЛДНР", Великобританія – проти п'яти російських банків і трьох бізнесменів із РФ, Німеччина вирішила зупинити сертифікацію "Північного потоку – 2", а Канада і Євросоюз анонсували санкції у зв'язку з рішенням Путіна.

Рішення про визнання "ЛДНР" Путін ухвалив на тлі різкої ескалації на Донбасі, яку фіксують із 17 лютого, а також стягування російських військ до кордону з Україною. За даними президента України Володимира Зеленського, біля українського кордону зосереджено 150 тис. російських військових, техніку і важке озброєння. Західні країни попереджають, що Росія готується до вторгнення до України. Президент США Джо Байден заявив 18 лютого, що має підстави вважати, що Путін вже ухвалив рішення про вторгнення і що Росія нападе на Київ.

Західні країни обіцяли, що у разі вторгнення в Україну проти РФ введуть жорсткі санкції.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що рішення РФ про визнання "незалежності" так званих "ЛДНР" Київ розцінює як порушення суверенітету і територіальної цілісності України. Також воно може означати односторонній вихід РФ із Мінських угод та ігнорування рішень у межах нормандського формату, додав Зеленський. Верховна Рада ухвалила постанову, в якій заявила, що Росія, визнавши "незалежність" терористів, в односторонньому порядку вийшла з Мінських угод.