Путін усе ще думає, що може отримати все – колишній координатор санкцій США Фрід про війну в Україні
Президент РФ Володимир Путін сподівається, що з часом або зменшиться підтримка США України, або Європа і США роз'єднаються, або Україна втратить фактичний суверенітет і він зможе повернути її в орбіту свого впливу. Таку думку висловив колишній координатор санкцій США Деніел Фрід.
Президент РФ Володимир Путін досі сподівається, що Україна може повернутися до стану часів екс-президента Віктора Януковича – стану корумпованої і слабкої країни. Про це в інтерв'ю "Голосу Америки" повідомив колишній головний координатор санкційної політики Держдепартаменту США, експерт Atlantic Council Деніел Фрід.
"Причина, чому він не виконав "Мінськ" – Путін усе ще думає, що може отримати все... Згідно з Мінськом, він зберігає Крим – ми [США] це не визнаємо, ми зберігатимемо санкції стосовно Криму, але Україна без Криму буде вільною, суверенною і здатною за можливості реформуватися і європеїзуватися, що стане перш за все стратегічною перемогою для українців і для Європи. І це буде руйнівний удар не по Росії, а по путінізму", – зазначив Фрід.
На його думку, не виконуючи домовленостей, Путін сподівається, що з часом один із трьох факторів спрацює на його користь – або зменшиться підтримка США України, або Європа і США роз'єднаються, або Україна втратить фактичний суверенітет.
"Українці мають обирати власне майбутнє. Весь сенс у тому, що саме Україна має право вирішувати. Опоненти американської підтримки України говорять, що Україна належить Росії, вона – в їх сфері впливу, і відповідь така: "Чи українці не мають права обирати у власній країні?" І я рішуче переконаний – їх голоси враховуються. Голос Росії – ні", – уважає Фрід.
Він переконаний, що активне громадянське суспільство є двигуном найбільших перетворень.
"Кожного разу, коли я говорю з представниками українського громадянського суспільства, я оптимістичний, тому що вони справді нагадують мені активістів балтійських країн або Польщі кінця 80-х – початку 90-х, які трансформували свої країни. Приголомшливий успіх. Подивіться на теперішню Польщу", – сказав експерт.
Він додав, що оптимістично оцінює шанси України повернути Донбас у середньостроковій перспективі.
"У середньостроковій перспективі я більш оптимістичний стосовно Донбасу, але ніколи не кажи ніколи. Я пам'ятаю, як роками і десятиліттями європейці насміхалися з американців, бо ми не визнавали радянську окупацію країн Балтії. Крим – це не повністю те саме, але я не думаю, що це назавжди, особливо якщо російська окупація Криму не призведе до покращення життя жителів Криму. Вони можуть вирішити, що, зрештою, це не була така гарна річ. Побачимо", – резюмував Фрід.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
Після анексії Криму почався збройний конфлікт на Донбасі між українськими військовими з одного боку і бойовиками, підтримуваними Москвою та російськими військами, – з іншого. Росія свою участь у конфлікті заперечує.