Путін заявив про бажання "просто зараз" вирішити питання щодо членства України в НАТО

Путін: Ми чуємо, що Україна сьогодні не готова до вступу в НАТО. І відразу кажуть, що її завтра не приймуть. А приймуть тоді, коли її підготують до цього? Але для нас це може бути вже пізно
Фото: ЕРА
Росія хоче "вирішити питання" щодо вступу України в НАТО терміново. Про це президент Росії Володимир Путін заявив 15 лютого на пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцом у Москві, трансляцію вів РБК.

"Щодо розширення НАТО. Ось ви сказали: "Кажуть, найближчими роками України не буде в НАТО". Що означає "кажуть"? Ну, ми ж з вами маємо розуміти, що таке "кажуть" у міждержавних відносинах", – звернувся глава Кремля до журналіста.

Він заявив, що Росії "уже 30 років кажуть, що розширення НАТО взагалі не буде".

"А сьогодні ми бачимо інфраструктуру НАТО просто біля нашого дому. Навіть більше, обговорюють питання вступу України в НАТО. Кажуть, цього не буде завтра. А коли? Післязавтра? А що це для нас змінює в історичній перспективі? Абсолютно нічого. Ми чуємо, що Україна сьогодні не готова до вступу в НАТО. Ми знаємо цю тезу. І відразу кажуть, що її завтра не приймуть. А приймуть тоді, коли її підготують до цього? Але для нас це може бути вже пізно. Тому ми хочемо вирішити це питання просто зараз. Ось просто зараз, найближчим часом, під час переговорного процесу. Мирними засобами. Ми з цього виходимо і дуже на це сподіваємося, що наші занепокоєння наші партнери почують і сприймуть серйозно", – сказав Путін.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сьогодні сказав, що рішення Бухарестського саміту НАТО 2008 року про те, що Україна може в майбутньому стати членом Альянсу, залишається чинним.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої у 2015 році, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України у Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.

Президент США Джо Байден говорив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас, відповідаючи на запитання, чи отримає Україна план дій щодо членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба говорив у липні, що Україна хоче дістати від НАТО конкретну інформацію щодо перспектив приєднання до Альянсу. "Якщо Росія є причиною, не кажіть нам, що це через брак реформ", наголошував міністр.

10 грудня на тлі нарощування Росією чисельності військ біля кордону з Україною та на окупованих територіях міністерство закордонних справ РФ опублікувало заяву, в якій Росія висунула вимогу до Північноатлантичного альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ в НАТО.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг відхилив цю вимогу. "Відносини НАТО з Україною вирішуватимуть 30 союзників по НАТО та Україна – і ніхто інший", – наголосив він.

У коментарі BBC Radio 5 Live, опублікованому 14 лютого 2022 року, посол України у Великобританії Вадим Пристайко заявив, що на тлі ймовірного нового вторгнення Росії, погроз і шантажу Україна "могла б" відмовитися від задекларованого у Конституції вступу в НАТО, намагаючись проявити гнучкість і знайти найкращий вихід із ситуації. Він підкреслив, що в цьому разі Україна залишиться незахищеною, бо всі держави сусіди Росії вже є членами НАТО, тому вступ України в Альянс насправді не надто змінить безпекову ситуацію для РФ.

У МЗС України наголосили, що слова Пристайка "вирвані з контексту", і додали, що заради миру і збереження життів Україна готова йти "на будь-які формати діалогів із країнами та міжнародними організаціями".

Посольство України у Великобританії заявило, що плани Києва щодо вступу країни в НАТО залишаються незмінними.

Пізніше посол сказав, що Україна прагне членства в НАТО, але змушена "шукати інші варіанти, які дозволять вижити". "Щоб уникнути війни просто зараз, ми готові на компроміси, але вони лежать не у сфері НАТО, а в Мінських домовленостях тощо. Щодо НАТО, зараз ми залишаємо курс, але вимушені шукати інші варіанти, які дозволять вижити просто зараз", сказав Пристайко.