Путін здається більш ізольованим, аніж будь-коли, і відчуває "втрату друзів". У ньому розчарувалися, в оточенні – розкол – The Washington Post
Президент Росії Володимир Путін підійшов до 23-річчя свого правління у максимальній зовнішній і внутрішній ізоляції. Він зазнає невдачі у розв'язаній ним війні проти України і не може запропонувати Росії "дорожню мапу" майбутнього, пише 30 грудня The Washington Post.
Путін зараз здається "більш ізольованим, аніж будь-коли", пише WP. За оцінкою видання, яка ґрунтується на бесідах із керівниками російського бізнесу, чиновниками й аналітиками, між президентом РФ і більшістю еліти країни виникає "нова прірва". Знайомі із ситуацією співрозмовники видання кажуть, що глава Кремля й раніше мав вузьке коло спілкування, а зараз воно стало "ще тіснішим".
Путін "відчуває втрату своїх друзів", зокрема на міжнародній арені, і самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко – єдиний, "до кого він може здійснити серйозний візит", сказав один російський державний чиновник, який має тісні зв'язки з дипломатичними колами. Всі інші світові лідери, за його словами, контактують із Путіним "тільки за потребою", оскільки війна проти України перетворила РФ на "вигнанця".
Навіть папа римський, який на початку війни, здавалося, намагався пристосуватися до позиції Кремля, у грудні порівняв війну в Україні з нацистським геноцидом євреїв, пише WP.
У російської еліти, пише видання, є запитання щодо тактики Путіна після "принизливого" відступу російської армії в Україні цієї осені.
За словами неназваного державного чиновника і Тетяни Станової, старшої наукової співробітниці Фонду Карнегі, в еліті РФ зростає розкол між тими, хто хоче, щоб президент країни-окупанта зупинив воєнні дії, і тими, хто вважає, що він має продовжувати ескалацію.
За оцінкою російського мільярдера, який підтримує контакти з високопосадовцями, Путін "очевидно не знає, що робити", а серед його оточення – "величезне розчарування".
Мільярдер, держчиновник і кілька аналітиків оцінили відтермінування щорічного звернення Путіна до нації, коли російський президент зазвичай озвучує плани на рік наперед, і скасування його щорічної пресконференції як ознаки ізоляції Путіна та спробу захистити його від прямих запитань на теми, на які йому нема чого сказати людям.
Це, цитує їхні думки WP, пов'язано з відсутністю у президента РФ "дорожньої мапи", яка б дала змогу йому і Росії рухатися далі.
Ці заходи Путін замінив іншими, які WP називає "ретельно зрежисованими". Серед них телевізійні зустрічі глави Кремля з вищим керівництвом збройних сил і представниками російського промислового комплексу, а також пресконференцію з "обраним пулом лояльних журналістів".
На думку Станової, у своїх недавніх виступах Путін мав "змучений" вигляд. І навіть якщо у нього є секретний план дій, більшість російської еліти "втрачає в нього віру", вважає вона.
Зі свого боку, представники російської еліти, яких опитало The Washington Post, заявили, що не можуть передбачити, що може статися наступного року, і сумніваються, що сам Путін знає, як він діятиме. Крім того, за даними видання, серед еліти є побоювання, що економічна ситуація в РФ наступного року погіршуватиметься "серйозніше".
Контекст:
24 лютого Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – якісь "демілітаризація і денацифікація України". Путін планував в Україні бліцкриг, але він провалився, ЗСУ продовжують успішно деокупувати тимчасово захоплені РФ території.
Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року Росією українських територій, зокрема Криму.
Війна, яку Росія розв'язала в Україні, закінчиться до початку літа 2023 року, спрогнозував начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов у середині жовтня. "Для початку" Україна вийде на кордони 1991 року, зазначив глава розвідки.
На думку російської журналістки Юлії Латиніної, Путін може зіткнутися з перспективою загроз для своєї влади в Росії на тлі вторгнення в Україну, що невдало складається.
Російський публіцист і телеведучий Олександр Невзоров, який набув українського громадянства, переконаний, що оточення Путіна шукає можливості з ним розправитися, "але це дуже непросто".
За оцінкою радника глави МВС України Антона Геращенка, поразки російської армії в Україні впливають на ситуацію в РФ і система управління, яку побудував Путін, руйнується. Він уважає, що є чотири варіанти, як складеться майбутнє Путіна. Зокрема Геращенко не відкидає, що главу Кремля "роздере натовп після перевороту".
Президент України Володимир Зеленський заявив, що йому байдужа доля Путіна після перемоги України.