Радбез ООН потрібно скликати тільки з одним порядком денним, це виведення окупантів із ЗАЕС – політолог Гладких
Про це у Facebook заявив політичний експерт Валентин Гладких.
"Яке може бути засідання Ради Безпеки ООН, що скликається державою-агресором? Саме ця держава-терорист нині тримає в заручниках увесь персонал Запорізької АЕС, не допускає до об'єкта фахівців МАГАТЕ, розмістила на території станції бронетехніку та війська. Окупанти повністю мілітаризували ЗАЕС, замінували її територію та енергоблоки, неодноразово піддавали об'єкт обстрілам", – написав він.
ЗАЕС є найбільшою атомною станцією в Європі, і Рада Безпеки ООН має обговорювати повну демілітаризацію станції, виведення окупаційних військ з її території, повернення об'єкта Україні і притягнення до відповідальності винуватих у скоєних злочинах, вважає експерт.
"Ми очікуємо, що на засіданні Радбезу ООН відбудеться публічне засудження злочинних дій окупанта, а також буде прийняте рішення з вимогою до РФ вивести свої війська із ЗАЕС і притягнути винних до відповідальності. Лише виведення окупаційних військ із території ЗАЕС і повернення її Україні стане умовою безпечного функціонування станції та доступу до неї фахівців МАГАТЕ. Рада Безпеки ООН повинна скликатися лише з одним порядком денним: виведення окупантів із ЗАЕС та їхня відповідальність за скоєні злочини", – резюмував він.
Про скликання Ради Безпеки ООН заявляв заступник представника РФ в ООН Дмитро Полянський у своєму Telegram-каналі 10 серпня. За його словами, Москва зробила запит на скликання Радбезу "щодо українських обстрілів ЗАЕС". Очільник МАГАТЕ Маріо Гроссі має намір узяти участь у ньому, повідомила пресслужба агентства. Він планує розповісти про обстріли та ситуацію з ядерною безпекою на ЗАЕС.
Засідання Радбезу, скликаного на вимогу РФ, розпочнуть о 22.00 за київським часом.
Контекст:
Запорізька АЕС працює під контролем російських військових із 4 березня, вони призначили військового начальника, із яким професійний персонал атомної станції з управління енергоблоками має погоджувати всі свої дії.
У липні в "Енергоатомі" зазначили, що окупанти завозять на територію ЗАЕС військову техніку, зокрема ракетні комплекси, із яких обстрілюють міста на іншому березі Дніпра. 21 липня "Енергоатом" повідомив, що окупанти розмістили техніку, зброю та боєприпаси в машинному залі енергоблока ЗАЕС.
5 серпня окупанти двічі на день обстріляли Запорізьку АЕС – спочатку з артилерії, а потім із РСЗВ, повідомляли в компанії "Енергоатом". Після ударів на ЗАЕС від'єднали від енергосистеми та перевели до резерву 4-й енергоблок. За оцінкою "Енергоатому", окупанти провокаційними обстрілами намагаються домогтися знеструмлення станції.
Увечері 6 серпня окупанти обстріляли майданчик ЗАЕС поряд зі сховищем відпрацьованого ядерного палива, поранено одну людину, повідомили в "Енергоатомі". 8 серпня "Енергоатом" попередив, що на Запорізькій АЕС є ризик витоку водню та розпилення радіоактивних речовин.
Видання The Insider повідомило, що російські війська 2 серпня завезли на Запорізьку АЕС невідомий вантаж, водночас окупанти розвантажували його безпосередньо в машинному залі одного з енергоблоків. За даними ЗМІ, станцію могли замінувати. Розглядають також варіант, що окупанти зберігають у безпосередній близькості від реактора частину боєкомплекту. За інформацією української розвідки, до замінування електростанції причетні вагнерівці.