Режим тиші на Донбасі практично не працює – Резніков
Режим тиші на Донбасі сьогодні практично не працює. Про це 25 лютого в ефірі телеканала "Прямий" заявив віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.
"Не треба плутати з перемир'ям. Його у нас немає і не було ніколи. Дійсно, у липні [2020 року] ми досягли режиму тиші і досить довго його утримували. Кількість загиблих і поранених значно впала. Але сьогодні я змушений констатувати, що режим тиші перестає працювати", – сказав міністр.
За його словами, бойовики, підконтрольні Росії, провокують українських військових, щоб викликати вогонь у відповідь.
"За Статутом ООН, кожна держава має право на самооборону, і наші військові це знають. Тому в разі потреби, якщо вони вважатимуть, що є загроза нашим позиціям, вони мають право на вогонь у відповідь. І вони це зроблять", – підкреслив Резніков.
2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між ЗСУ з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.
22 липня 2020 року тристороння контактна група (ТКГ) погодила режим повного та всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Незважаючи на досягнуті домовленості, із зони ООС регулярно надходить інформація про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню. 2021 року ситуація на Донбасі загострилася.
11 лютого президент України Володимир Зеленський сказав, що ескалація ситуації на Донбасі пов'язана зі спробами Росії тиснути на Україну на переговорах у ТКГ.