Резніков розповів, як і де Україна застосовуватиме передані США касетні боєприпаси

Касетні заряди використовуватимуть тільки у тих областях, де зосереджені окупанти для прориву лінії оборони РФ глава МОУ
Фото: ЕРА
Україна вітає рішення США надати силам оборони "нову визвольну зброю". Так міністр оборони України Олексій Резніков прокоментував 8 липня у Twitter інформацію про те, що до нового пакету американської військової допомоги увійдуть касетні снаряди.

За його словами, вони суттєво допоможуть Збройним силам у деокупації захоплених РФ територій і збереженні життів українських солдатів.

Міністр зазначив, що, згідно зі ст. 51 Статуту ООН, Україна має невіддільне право на самооборону і суворо дотримуватиметься всіх міжнародних гуманітарних конвенцій, підписаних і ратифікованих Україною.

Резніков згадав, що від першого дня повномасштабного нападу Росія невибірково застосовує касетні боєприпаси.

"Наша позиція проста – нам потрібно звільнити тимчасово окуповані території й урятувати життя наших людей. Для цього ми маємо завдати ворогу втрат – воєнним злочинцям, ґвалтівникам і мародерам, які окупували наші території. Що більше втрат ми їм завдамо, то більше життів українського народу ми зможемо врятувати. У наших інтересах зберегти життя наших солдатів. Тому ми й далі робитимемо це, використовуючи всі доступні нам види летальної зброї", – написав очільник Міноборони.

Він назвав п'ять головних принципів, яких Київ дотримуватиметься, застосовуючи касетну зброю:

  • Україна використовуватиме ці боєприпаси лише для деокупації наших міжнародно визнаних територій. Їх не використовуватимуть на офіційно визнаній території РФ.
  • Сили оборони відмовляться від застосування касетних снарядів у містах, щоб уникнути ризику для цивільного населення. Їх застосовуватимуть тільки в тих областях, де зосереджені окупанти, для прориву лінії оборони противника.
  • Україна вестиме суворий облік використання цього типу зброї і локальних зон, де її застосовуватимуть.
  • Після звільнення ці території будуть пріоритетними для цілей розмінування. Це дасть нам змогу ліквідувати ризик від елементів касетних боєприпасів, що не розірвалися.
  • Міноборони звітуватиме перед партнерами про використання касетних боєприпасів і їхню ефективність, щоб забезпечити відповідний стандарт прозорої звітності та контролю.

Глава МОУ додав, що вже передав повідомлення про ці принципи американській стороні.

Контекст:

7 липня США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $800 млн, у нього увійшли боєприпаси 155-мм калібру, зокрема DPICM (касетні боєприпаси).

США наважилися додати в допомогу касетні боєприпаси, тому що Україна зараз у розпалі свого контрнаступу, заявили в Пентагоні. "Ми хочемо переконатися, що в українців досить артилерії, щоб триматися в бою в контексті поточного контрнаступу... справи йдуть трохи повільніше, ніж дехто сподівався", – зазначив заступник міністра оборони з політичних питань Колін Каль.

Як підкреслили в Білому домі, однією з умов постачання озброєння Україні загалом є те, що вона не використовуватиме його не на своїй території.

Конвенція ООН щодо касетних боєприпасів, яка набула чинності у 2010 році, забороняє їх накопичення, передавання або використання, проте країни, які мають найбільші запаси такого озброєння (США, Китай і Росія), документа не підписали. 

Окрім того, міжнародне право забороняє використання касетних снарядів у густонаселених районах і проти мирних жителів. Росія, як писали ЗМІ, скидала такі бомби на міста в Сирії, хоча й заперечувала їх застосування. Із початку вторгнення РФ в Україну зафіксовано використання Росією таких боєприпасів у Харківській, Миколаївській, Дніпропетровській і Донецькій областях.