РФ і Медведчук намагаються використати полонених у своїх інтересах – українська делегація в контактній групі
Російська Федерація і народний депутат від "Опозиційної платформи – За життя" Віктор Медведчук намагаються використати полонених у своїх політичних інтересах. Про це 20 січня заявила пресслужба української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі. Заяву опубліковано в Telegram.
"Із цією метою вони планують завезти до України через Білорусь із Росії декількох осіб (попередньо дев'ятьох людей), які утримувалися на тимчасово окупованій території України. Хто ці особи, чи були вони верифіковані у списках на звільнення, які обговорювалися в рамках тристоронньої контактної групи, у якому стані ці особи – поки невідомо", – зазначили в повідомленні.
У ТКГ вважають, що така активність РФ та її спроби використати Медведчука є демонстративним кроком. Керівництво Росії нехтує домовленості, досягнуті на найвищому рівні в нормандському форматі, знижуючи значення зусиль Німеччини, Франції та ОБСЄ.
"Попередньо відомо, що цих дев'ятьох осіб "дістали" з окупованої території України, перевезли до Ростова, там протримали, готуючись віддати Медведчуку. Згідно з державними процедурами, цих осіб після перетину кордону України доведеться помістити в обсервацію та провести через повну перевірку спеціальних служб. Фактично Кремль та Медведчук підставляють цих людей під додаткове навантаження, намагаючись вивезти їх в обхід офіційної процедури звільнення через майданчик ТКГ", – підкреслили в контактній групі.
Такий підхід в українській делегації назвали "глибоко аморальною спробою використати долі людей".
Проросійські бойовики готуються передати Україні дев'ятьох утримуваних осіб 20-го або 21 січня, повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова. Представники бойовиків "ЛНР" і "ДНР" Владислав Дейнего та Наталія Никанорова назвали посередником у переданні Медведчука.
МЗС України заявило, що рішення передати полонених Медведчуку нівелює роль ОБСЄ в питанні звільнення утримуваних осіб. У міністерстві назвали цей крок РФ ударом по нормандському формату і тристоронній контактній групі, які ведуть системну роботу щодо забезпечення звільнення утримуваних осіб.
2014 року, відразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією, і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 осіб, українська влада передала їм 14. У грудні представник Донецької області в українській делегації у ТКГ, журналіст Сергій Гармаш розповідав, що окупанти блокують обмін.
За даними Денісової, бойовики на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей і далі незаконно утримують 251 українця.