Ризик, що переговори з Росією повністю припиняться, дуже високий – Зеленський
Зеленський зазначив, що після звірств, які російські окупанти вчинили в Україні, українці не хочуть переговорів із росіянами, "людям хочеться їх убити". Але представники України продовжують спроби налагодити діалог, щоб, зокрема, врегулювати тактичні питання – розблокувати деякі міста, забезпечити постачання харчових продуктів та медикаментів до зони бойових дій та інших, розповів президент.
"Не факт, що щось вийде. У цілому не факт. Але спробувати треба, – сказав Зеленський. – Є ще стратегічні домовленості, якщо вони, у принципі, можливі. А це зустріч тільки лідерів".
Він зазначив, що загалом переговорний процес складний, російська делегація "на якомусь рівні" бере участь у переговорах у відеоформаті.
"Вони говорять, піднімають деякі питання... Але якщо в нас мене цікавить думка нашої сторони, нашої делегації, мені цікаво, що підготували наші дипломати чи переговорники, то там... Я б не хотів, щоб ми грали у цей політичний театр одного актора. Вони там про щось говорять, але ми знаємо, що остаточно все вирішує одна людина", – сказав президент.
Отже, продовжив він, навіть якщо якісь питання вдається погодити, потім ці домовленості зривають і не виконують.
"Коли вони щось підтверджують, наприклад обмін, я в це не вірю. Вони підтверджують якийсь цивільний обмін, а потім щось зірвалося. Один раз, другий, третій... Це говорить про те, що відповідальність має у них одна людина, і тому тільки прямі перемовини і прямі домовленості про щось будуть виконуватися – ось це моя віра й остаточне розуміння всього цього процесу. Але ризики того, що повністю закриються будь-які розмови, дуже високі. Саме через ті наслідки, які Росія залишає після себе, де б вона не була... А вони приблизно однакові, повірте мені... Таке відчуття, що у них методичка по вбивству, і вони абсолютно однаково діють на тих чи інших територіях, які ми деокуповуємо... Однакові формати катування, однакові наслідки", – сказав президент.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Україна та Росія зараз ведуть переговори про закінчення війни на рівні делегацій. Уже відбулося чотири очні раунди (останній – 29 березня у Туреччині). Крім того, делегації зустрічаються у відеоформаті.
За підсумками зустрічі у Туреччині стало відомо, що Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки. Україна фактично буде згодна на без'ядерний та позаблоковий статус (на невступі України в НАТО наполягає Росія), якщо буде підписано запропонований Києвом договір, повідомив член української делегації, колишній заступник міністра закордонних справ Олександр Чалий. Проєкт договору передбачає, що у разі нападу на Україну низка країн-гарантів надає військову допомогу, озброєння та забезпечує закриття повітряного простору.
За словами Зеленського, пріоритети України на переговорах із Росією є такими: завершення війни, гарантії безпеки, суверенітет, відновлення територіальної цілісності. Вимоги "денацифікації" та "демілітаризації" Україна обговорювати не збирається, заявив він. Водночас, наголосив президент, такі злочини, які окупанти вчиняли в Бучі, Бородянці, Маріуполі, "зменшують кількість можливостей для переговорів". Він сказав, що Україна вийде з переговорів у разі знищення українців у Маріуполі та проведення псевдореферендумів на захоплених окупантами територіях.
Зеленський також наполягає на особистій зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним, але в РФ відповідають, що поки що для цього не склалися умови.