Ризик застосування ядерної зброї досяг піку із часів холодної війни – Стокгольмський інститут дослідження проблем миру

У Росії найбільший у світі ядерний арсенал, який складається з 5977 боєголовок
Фото: ЕРА

Війна в Україні посилила напруженість між країнами, які мають ядерну зброю, і її кількість може зрости вперше із часів холодної війни – про це йдеться в доповіді, яку 13 червня опублікував Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI).

Як заявили в інституті, ситуація посилюється загостренням ядерної риторики з боку держав так званого ядерного клубу, до якого входить дев'ять країн: Росія, США, Великобританія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль і КНДР. Експерти стверджують, що, незважаючи на незначне зменшення кількості ядерних боєголовок 2021 року, усі ці держави розпочали модернізацію та розширення ядерного арсеналу.

Росія відкрито й неодноразово погрожувала можливим застосуванням ядерної зброї в контексті війни на території України, наголошують автори доповіді.

У РФ найбільший у світі ядерний арсенал, який складається з 5977 боєголовок – на 550 більше, ніж у США. Дві країни мають понад 90% світових боєзарядів.

У SIPRI констатували, що приблизно 2 тис. ядерних боєголовок зараз у стані бойової готовності.

"Усі країни ядерного клубу максимально загострили ядерну риторику та наголошують на значенні ролі, яку ядерна зброя відіграє в їхніх збройних силах", – заявив у доповіді Вілфред Ван, директор програми SIPRI зі зброї масового знищення.

"Це дуже тривожна тенденція", – додав він.

Експерти інституту зазначають, що впродовж останнього року стали очевидними проблеми у сфері ядерної дипломатії. Після початку російського військового вторгнення в Україну було фактично заморожено переговори між РФ та США щодо стратегічної стабільності.

Крім того, постійні члени Ради Безпеки ООН Китай, Росія, Франція, США та Великобританія не приєдналися до Договору про заборону ядерної зброї, а ядерної угоди з Іраном учасники так і не узгодили, ідеться в доповіді.

Контекст:

Незабаром після вторгнення Росії в Україну Путін наказав перевести сили стримування армії РФ, до яких входить ядерна зброя, в особливий режим бойового чергування. Він пояснив своє рішення "агресивними висловлюваннями" з боку найвищих посадовців країн НАТО на адресу Росії.

У Пентагоні вважають, що якщо Україна й надалі успішно захищатиметься від російського вторгнення, Путін і далі погрожуватиме Заходу ядерною зброєю.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав "небезпечними та безвідповідальними" погрози використання Росією ядерної зброї.

Заступник секретаря Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив 27 березня, що Росія може застосувати ядерну зброю в чотирьох випадках: коли по її території було завдано удару з використанням засобів ядерного ураження; за будь-якого іншого застосування ядерної зброї проти Росії або її союзників; після зазіхання на критичну інфраструктуру, унаслідок якого російські сили ядерного стримування було паралізовано; коли є акт агресії проти РФ або її союзників, у підсумку якого під загрозою опинилося існування країни.