Резніков: Імовірність значної ескалації з боку РФ станом на сьогодні оцінюється як низька
Він заявив, що українська розвідка і далі спостерігає за активністю російських військ уздовж державного кордону України, на території Республіки Білорусь і на тимчасово окупованих територіях України – в ОРДЛО та Криму.
"Зараз усе відбувається в рамках наших оцінок", – сказав він.
Резніков нагадав, що за кілька днів розпочнеться активна фаза російсько-білоруських навчань, які, згідно із заявами влади, триватимуть до 20 лютого. Міністр заявив, що з української сторони "робиться усе необхідне для контролю таких ситуацій".
"У п'ятницю пройшли навчання відомств системи МВС, на які я був запрошений. Тобто ми діємо планово, скоординовано, щоб виключити будь-які провокації", – сказав він.
Глава Міноборони також нагадав, що в Україні відбувається розгортання Сил територіальної оборони Збройних Сил України та проводять навчання з оборонною зброєю, яка надійшла в межах міжнародної допомоги.
"Безпрецедентна військова допомога від партнерів суттєво підвищила наші спроможності до опору. З оборонною зброєю вже активно тренуються наші військові. Це дуже ефективний засіб стримування… Ми володіємо усією повнотою інформації і реалістично оцінюємо ситуацію. Зараз може лунати багато різних гіпотетичних оцінок і прогнозів. Особливо в іноземних ЗМІ. Деякі вже навіть про вторгнення Росії оголосили, яке, щоправда, відбулося вісім років тому. Хочу ще раз наголосити, про що я вже неодноразово казав раніше. Обов’язок військових – прораховувати усі можливі сценарії, навіть найгірші, і робити усе належне для нейтралізації загроз. Це зараз і відбувається. Імовірність значної ескалації станом на сьогодні продовжує оцінюватися як низька", – заявив Резніков.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. За даними Міноборони України станом на 28 січня, поблизу українського кордону зараз приблизно 112 тис. військових РФ, із морською та авіаційною компонентою – майже 130 тис.
Країни Заходу та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як повідомила заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що президент РФ Володимир Путін має намір застосувати військову силу проти України "зараз або, можливо, в середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.
24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали, зокрема, питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив 2 лютого, що немає жодних конкретних теоретичних дат початку ймовірного широкомасштабного вторгнення Росії в Україну.