Резніков відкинув домисли про "контрабанду зброї" з України: Нам потрібно вижити

Резніков запевнив, що вивезення з території України озброєння, переданого союзниками, неможливе
Фото: EPA

Міністр оборони України Олексій Резніков відкидає, що Україна може стати джерелом контрабанди зброї. Водночас контроль за озброєнням, яке постачають союзники, планують посилити, заявив 15 липня в інтерв'ю Financial Times, доступному за підпискою, слова Резнікова цитує "Інтерфакс-Україна".

Резніков запевнив, що Україні "потрібно вижити", тому немає причин вивозити зброю з країни. Він наголосив, що українці, навпаки, вкрай зацікавлені в тому, щоб зберегти все обладнання на суму $10 млрд, надане західними союзниками.

Він підкреслив, що немає жодних шансів, що системи важкого озброєння, такі як 155-мм гаубиці або ракетні системи, поставлені США, будуть украдені. За його словами, всі вони мали GPS-трекери, і локацію техніки відстежують військові супутники.

Також він закликав не турбуватися про долю портативних зенітних ракет Stinger та легких безпілотників-камікадзе. Резніков сказав, що, хоча ці системи неможливо відстежити за GPS, вони призначалися лише для Сил спеціальних операцій України та перебували під суворим контролем.

Глава Міноборони повідомив, що деякі союзники скерували в Україну своїх військових представників, щоб спостерігати за потоком наданої ними зброї, і запропонував інших країнам-постачальникам озброєнь наслідувати їхній приклад.

Окрім того, додав він, Україна використовує програмне забезпечення НАТО, придбане 2019 року, для моніторингу дислокації та використання наданої Заходом зброї, і країни НАТО мають доступ до цієї інформації.

За словами Резнікова, дія цієї системи, якою зараз управляють централізовано, буде поширена до рівня бригад і, можливо, батальйонів. Київ консультуватиметься з партнерами щодо того, як далеко її розповсюджувати.

Україна також розробляє дві системи відстеження, які працюватимуть паралельно із програмним забезпеченням НАТО, додав він.

Контекст:

11 липня членкиня Палати представників США від Республіканської партії Вікторія Спартц в інтерв'ю виданню "Європейська правда" заявила, що нібито США не знають, що відбувається з їхньою зброєю, коли вона перетинає кордон України, і припустила, що американське озброєння може опинитися в Сирії або Росії.

13 липня координатор Ради з нацбезпеки США та стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив, що в Україні поділяють стурбованість щодо підзвітності та нагляду і працюють над цим питанням спільно з американською адміністрацією. "Але ми повинні пам'ятати: щойно озброєння опиняється в руках Збройних сил України – це власність України. Окрім цього, ми не диктуємо, як вони мають використовувати кожну одиницю зброї на полі бою", – сказав Кірбі.

Збройні сили України не допустять потрапляння західної зброї до російських окупантів. Про це під час розмови з головою Об'єднаного комітету начальників штабів армії США Марком Міллі у ніч на 14 липня заявив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. "Я підкреслив, що українська сторона чітко усвідомлює відповідальність за кожну одиницю озброєння і не допустить його потрапляння до рук терористів", – сказав Залужний.

14 липня глава Офісу президента України Андрій Єрмак запропонував Верховній Раді створити спеціальну комісію для контролю за використанням зброї.

Країни НАТО солідарні з боротьбою України проти російського вторгнення та впевнені в тому, що уряд країни забезпечує належне використання й облік зброї та військового обладнання, які отримують від Альянсу, заявив представник НАТО. Схожу заяву 14 липня зробив Державний департамент США, зазначивши, що США здійснюють постійний нагляд за наданою Україні зброєю, зокрема, чи використовують військову техніку за призначенням.

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра також заявив 14 липня, що не бачить ознак того, що зброя, яку передають в Україну, потрапляє "не в ті руки".

14 липня в ЄС назвали "брехнею та російською пропагандою" заяви про "контрабанду зброї" з України.