Росія де-факто вийшла з Мінських угод та зруйнувала переговорний процес у нормандському форматі – заява Верховної Ради

Проєкт постанови підтримало 336 нардепів

Фото: rada.gov.ua
Верховна Рада 22 лютого підтримала заяву у зв’язку з визнанням Росією незалежності територій, підконтрольних бойовикам "ДНР" та "ЛНР", передає кореспондент видання "ГОРДОН".

За проєкт постанови №7088 проголосувало 336 нардепів.

"Цим рішенням РФ здійснила акт чергової агресії та вкотре грубо порушила державний суверенітет і територіальну цілісність України в рамках міжнародного визнаних кордонів, а також низку міжнародно-правових актів... Ухваливши це рішення, РФ в односторонньому порядку де-факто вийшла з Мінських домовленостей, підписантом яких вона є, а також зруйнувала відповідний переговорний процес на рівні країн – учасниць нормандського формату та в рамках тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації в ОРДЛО", – ідеться в заяві.

Також депутати закликали Росію скасувати це рішення, а іноземні держави – не визнавати незалежності незаконних самопроголошених утворень на Донбасі.

"РФ є агресором і стороною конфлікту, і весь цей час її війська знаходилися і продовжують знаходитися на тимчасово окупованих територіях України. Засуджуємо та покладаємо відповідальність на РФ за різке погіршення безпекової ситуації, масову дезінформацію та пропаганду, до яких вдалася РФ із метою створення надуманого приводу для ухвалення рішення", – ідеться в заяві.

Цією заявою депутати підтримали звернення до країн – членів Радбезу ООН із вимогою негайно провести консультації щодо невідкладних дій для зниження напруженості. Нардепи підтримали ініціативу президента Володимира Зеленського щодо скликання термінового розширеного засідання Радбезу ООН для надання Україні реальних гарантій безпеки та надання допомоги у відновленні суверенітету.

Крім того, нардепи закликали світову спільноту засудити рішення Росії та запровадити проти РФ жорсткі секторальні, фінансові та персональні санкції. Серед них заморожування газопроводу "Північний потік – 2", від’єднання РФ від міжбанківської системи SWIFT та заборона експорту у РФ високих технологій.

Контекст:

У 2014 році, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри факти й докази, які надає Україна.

У 2015 році Верховна Рада України визнала підконтрольні Росії райони Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями.

21 лютого 2022 року Рада безпеки РФ розглянула питання визнання "незалежними республіками" незаконних збройних формувань "ЛДНР". Ніхто з членів Ради безпеки РФ не виступив проти такого визнання.

Пізніше того ж дня Путін оголосив про визнання "незалежності" окупованих територій України й підписав відповідні укази у присутності ватажків незаконних збройних формувань "ДНР" та "ЛНР" Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника. Укази офіційно передбачають введення російських військ на територію ОРДЛО для "підтримання миру".

США ввели санкції проти "ЛДНР", Великобританія – проти п'яти російських банків і трьох бізнесменів із РФ, Німеччина вирішила зупинити сертифікацію "Північного потоку – 2", а Канада і Євросоюз анонсували обмеження через рішення Путіна.

У зв'язку з цими подіями 21 лютого скликали Раду нацбезпеки та оборони України, її засідання перервали, але не закрили.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що рішення РФ про визнання "незалежності" так званих "ЛДНР" Київ розцінює як порушення суверенітету та територіальної цілісності України. Також воно може означати односторонній вихід РФ із Мінських угод та ігнорування рішень у межах нормандського формату, додав Зеленський.