Росія досі не пустила Червоний Хрест в Оленівку
Про це йдеться у повідомленні МКЧХ, опублікованому 3 серпня.
У Червоному Хресті заявляють, що 29 липня дізналися про вибух у бараку в Оленівці, де тримали українських військових.
"Ми негайно попросили про доступ до пенітенціарної установи в Оленівці та всіх місць, де постраждалим надають медичну допомогу або куди могли перенести тіла, а також до об'єктів, куди могли перемістити інших військовополонених. Ми також запропонували надати допомогу в евакуації поранених і надати медичне приладдя, захисне спорядження та матеріали для судово-медичної експертизи. Поки що нам не надано доступу до військовополонених, які постраждали від нападу, й у нас немає гарантій безпеки для здійснення цього візиту. Наша пропозиція пожертвувати матеріали залишається без відповіді", – ідеться у повідомленні.
МКЧХ готовий розгорнути місію в Оленівці й далі вимагатиме доступу до військовополонених, ідеться в релізі.
"У нас уже є команди з медичним та судово-медичним досвідом, які працюють на околицях, оскільки ми присутні в Донецьку із 2014 року. Нам потрібен негайний доступ до жертв війни, які перебувають або яких утримували на об'єкті в Оленівці, хай де вони перебувають, і гарантії безпеки з боку сторін конфлікту для доступу наших команд до об'єкта (об'єктів)", – підкреслюють у Червоному Хресті.
Співробітники МКЧХ хочуть, окрім надання допомоги постраждалим, зустрітися з військовополоненими та обговорити з ними умови їхнього утримання.
"Ми також постараємося забезпечити, щоб нам було дозволено відвідувати цих військовополонених так часто, як це необхідно, щоб визначити, чи поводяться з ними відповідно до стандартів, установлених міжнародним гуманітарним правом. Під час цих відвідувань ми також зробимо кроки для полегшення контактів між військовополоненими та їхніми сім'ями", – запевняють у Червоному Хресті.
За час повномасштабного вторгнення співробітники МКЧХ змогли зустрітися з деякими полоненими, але до багатьох не мають доступу, зокрема, згідно з релізом, ідеться про тих, кого утримують в Оленівці.
"МКЧХ має дістати дозвіл на відвідування та повторне відвідування військовополонених, зокрема тих, до яких йому досі не надано доступу, і на виконання свого гуманітарного мандата. Зрештою, здатність МКЧХ виконувати свій мандат залежить від готовності сторін дотримуватися своїх зобов'язань щодо міжнародного гуманітарного права", – додали у Червоному Хресті.
Представництво Червоного Хреста в Україні 30 липня повідомляло, що не дістало доступу до українських військовополонених в Оленівці. У ніч на 31 липня РФ заявила, що "офіційно запросила" експертів ООН та МКЧХ для проведення розслідування в Оленівці.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)
Контекст:
29 липня окупанти заявили про загибель українських військовополонених, які перебували у приміщенні колишньої 120-ї виправної колонії в Оленівці на не підконтрольній українському уряду території Донецької області. За даними української розвідки, там утримували більшість полонених захисників Маріуполя, зокрема азовців. Спочатку окупанти заявляли, що загинуло 47 військовослужбовців, понад 70 дістали поранення. Пізніше вони оголосили про загибель 50 людей.
РФ намагається пояснити вибух у будівлі "ударом" ЗСУ. Однак Україна не завдавала по Оленівці ні артилерійських, ні ракетних ударів, повідомили в Генштабі ЗСУ.
СБУ опублікувала перехоплення розмов окупантів, які обговорювали загибель в Оленівці українських військовополонених та визнавали, що вбивали не українські військові, а російські. На записі один з абонентів каже, що росіяни все "підлаштували самі", вибухи в бараках із людьми були без характерних прильотів, і "ще було три постріли автоматні", після чого там почалася пожежа. Українська військова розвідка заявила, що вибухи в колишній колонії здійснили найманці приватної військової компанії "Вагнер".
Експерти, яких залучив до розслідування Офіс генпрокурора України, попередньо заявили, що для вбивства українських полонених окупанти застосували термобаричну зброю. За інформацією ГУР Міноборони, військовополонених катували в Оленівці та знищили навмисно, щоб приховати сліди тортур. Барак замінували вагнерівці – так, щоб вогонь швидко поширився будівлею, розповіли в ГУР.
У полоні в окупантів перебуває 2,5 тис. українських воїнів – захисників Маріуполя, які вийшли з "Азовсталі" навесні, говорив президент України Володимир Зеленський 6 червня. Операцію з виведення українських військових проводили за участю ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста. Як говорив Зеленський, ООН, МКЧХ і Росія брали на себе зобов'язання, що військовополонені будуть у безпеці.
Служба безпеки України, Головне управління розвідки Міноборони України, Збройні сили та український омбудсмен 29 липня висунули вимогу до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста негайно відреагувати на терористичний акт, вчинений РФ, а також негайно проінспектувати колонію. У заяві наголошували, що головною умовою виходу українських захисників із території "Азовсталі" було зобов'язання російської сторони перед міжнародними організаціями щодо збереження життя і здоров'я українських захисників і це зобов'язання було порушено.
У МКЧХ 3 серпня заявили, що комітет не був гарантом безпеки українських військових, які вийшли з "Азовсталі", – це обов'язок сторін конфлікту.