"Росія хоче, щоб світ зробив три помилки". Зеленський звернувся до учасників Венеційського кінофестивалю
"Я ціную можливість звернутися сьогодні до вас і розповісти нашу історію. Про Україну, її народ і війну, яку Росія веде проти нас 189 днів. Історія – поза конкурсом та поза межами людяності та здорового глузду. Драма, заснована на реальних подіях. Втілена в життя реальними нелюдами, убивцями, катами, терористами. Трагедія не в супроводі геніальної музики Морріконе, а бридких частівок і звуків вибухів, пострілів, сирен повітряної тривоги. Горор тривалістю не 120 хвилин, а 189 днів", – сказав Зеленський.
За його словами, Росія намагається переконати всіх, що Європа і світ втомилися від війни в Україні.
"Примітивний сюжет у трьох актах, щоб світ зробив три драматичні помилки: звик до війни, змирився з війною, забув про війну. Цей задум ніколи не має втілитися в життя", – наголосив президент.
Під час промови Зеленського на екрані увімкнули титри з іменами українських дітей, які загинули протягом пів року повномасштабної війни. Він зазначив, що щоразу, коли хтось говорить про втому від України, треба згадати ці титри, бо "втомитися від України – означає відмахнутися від цих імен".
"Я хочу, щоб кожна країна у світі, кожен народ, кожна інституція і спільнота мали чітке уявлення про те, що переживає зараз Україна, максимально зрозумілою мовою. Для вас такою є мова кіно. Але ви не побачите далі моторошні кадри: вибухи, постріли, руйнування, дим, біль і сльози. Ви побачите, що більшість зазвичай не бачить. Невід'ємна частина кожного фільму, на яку далеко не кожен звертає увагу. Важливі є імена, які йдуть у забуття й невідомість, бо в мить, коли вони з'являються на екрані, більшість глядачів робить дві речі: встає і йде. Знаю, що перше сьогодні – важливо. Друге – неможливо", – заявив він.
Американське видання Variety назвало цей фрагмент виступу українського президента "пекельно кінематографічним".
Це другий кінофестиваль, на якому цього року виступив Зеленський. У травні він звернувся до учасників Каннського кінофестивалю. Тоді президент сказав, що Україна має перемогти у війні з Росією.
"Україні потрібно, щоб кожен голос був на боці свободи. І як це бачилося завжди, передусім – голос кіно", – резюмував глава держави.
Контекст:
24 лютого 2022 року РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну й окупувала частину Херсонської (включно з обласним центром Херсоном), Запорізької, Миколаївської, Харківської областей, а також нові території Донбасу. З 2014 року Росія контролює український півострів Крим.
За даними Офісу генерального прокурора України, від початку повномасштабної війни в Україні загинуло 380 дітей, поранено – 736.
Управління верховного комісара ООН із прав людини зафіксувало в Україні 5587 убитих і 7890 поранених мирних жителів. В організації вважають, що фактичні цифри значно вищі.