Росія кілька разів переносила дату вторгнення – голова ДПСУ
"Звичайно, зараз є багато інформації, що "всі знали", "всі готувалися". Проте прикордонна служба інформувала вище військове керівництво держави. Я доповів президенту за два тижні до початку повномасштабного вторгнення про те, що війна буде, що Росія неодмінно нападе на територію України з Республіки Білорусь по Чорнобильській зоні. У нас була ця інформація, ми протягом тривалого часу повністю контролювали окремих представників військово-політичного керівництва РФ. У нас були відеоматеріали, фото, ми знали детально план. Тому це дало можливість і нам якісно готуватися", – сказав він.
За словами голови ДПСУ, за два тижні до вторгнення прикордонники вивезли всю секретну документацію з Маріуполя, Краматорська, Харкова, Сум, Чернігова, Херсона й інших міст.
"Ми чітко розуміли, що вторгнення буде з території Білорусі по чорнобильському напрямку. Чітко розуміли, що буде на кордоні Харківської й Луганської областей, де ворог повинен був зайти на територію України з метою оточення й ліквідації нашого угруповання в зоні Операції об'єднаних сил", – сказав він.
Він зазначив, що сумнівався в тому, що наступ відбуватиметься й із Криму. Також Дейнеко розповів, що росіяни кілька разів переносили дату вторгнення.
"Спочатку це було 19 лютого, потім – 22-ге, і остання [дата] – 24 лютого. Ворог вичікував. Він був у готовності. Ми фіксували, що військовослужбовці російських військ, які перебували на території Білорусі на навчаннях так званих, почали телефонувати своїм рідним і фактично прощатися з ними ще із 12 лютого. Ми перехоплювали ці розмови, і по їхньому тексту й характеру було чітко зрозуміло, що до вторгнення залишалися лічені дні", – сказав він.
Контекст:
24 лютого 2022 року Росія вторглася в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим і окупувала частину Донецької й Луганської областей.
Спочатку, за даними СБУ, президент РФ Володимир Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.
У квітні росіян вигнали з північних областей, у вересні деокупували майже всю Харківську область, у листопаді сили оборони України деокупували частини Херсонської області разом з обласним центром, а також Миколаївської області. Зараз найзапекліші бої тривають на сході країни.