Росія має пройти денуклеаризацію й депутінізацію після поразки у війні – Кислиця
Пострадянська трансформація Росії не була підкріплена декомунізацією й демонтажем авторитарного стилю управління, це призвело до "путінізму" замість демократії в країні, вважає він.
Кислиця звернув увагу, що останній масований удар по енергетиці України Росія завдала 5 грудня – на річницю підписання Будапештського меморандуму.
"Уроки історії мають бути засвоєні й цього разу, щоб не допустити повторення трагедій. Після воєнної поразки Росії, яка неминуча, має відбутися депутінізація й денуклеаризація цієї території. Відсвяткувавши річницю Будапештського меморандуму ракетним ударом по Україні, Кремль остаточно показав, що не має ні моральних, ні юридичних підстав для володіння ядерною зброєю. Це означає, що доки Збройні сили України й далі виконують своє завдання з воєнного розгрому Росії, міжнародна спільнота має почати розглядати модальності постпутінських домовленостей із Москвою. Домовленості, які мають містити новий Будапештський меморандум, котрий має підписати Москва в контексті її денуклеаризації", – заявив дипломат.
Кислиця зазначив, що поки невідомо, коли після воєнної поразки РФ і ким міг би бути підписаний цей документ від імені Москви, але нинішнього президента РФ Володимира Путіна і його оточення не можна вважати такими, що заслуговують на довіру, підкреслив постпред.
Контекст:
Будапештський меморандум підписали 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія та США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету й кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не лише ядерної. Окрім того, підписанти обіцяли не здійснювати на Київ економічного тиску. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія 2014 року порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і розпочавши збройну агресію на Донбасі.
Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія Будапештської угоди не порушила, оскільки не застосувала щодо України ядерної зброї.
У січні 2021 року президент України Володимир Зеленський заявив, що невиконання Будапештського меморандуму означає, що будь-які домовленості у світі "помножені на нуль".