Росія перетворила на військові бази бурові вишки в Чорному морі, ЗСУ зобов'язані були їх атакувати – спікер Одеської ОВА

Братчук каже, що офіційного підтвердження удару ЗСУ по платформах у Чорному морі немає, але неофіційно "там щось горить"
Скріншот: Телеканал Рада / YouTube

Росія перетворила бурові вишки "Чорноморнафтогазу" у Чорному морі, захоплені у 2014 році, на військові бази. Про це спікер Одеської обласної державної військової адміністрації Сергій Братчук розповів в ефірі національного телемарафону вранці 23 червня, трансляцію вів зокрема канал "Рада".

20 червня окупаційна влада Криму заявила, що ЗСУ вдарила по бурових платформах "Чорноморнафтогазу" в Чорному морі, які Росія захопила під час анексії Криму в 2014 році. В Україні цю інформацію офіційно не підтверджували. У Криму заявили також, що з платформ евакуювали 94 особи, троє дістали поранення, семеро  зникли безвісти.

Братчука попросили прокоментувати ці повідомлення, він сказав, що офіційного підтвердження того, що ЗСУ завдали удару по вишках, немає.

"Що стосується так званих вишок Бойка. Офіційного підтвердження інформації немає. Розуміємо, що військові операції ЗСУ потребують інформаційного супроводу, але перш за все – у режимі тиші. Єдине, що можу зазначити, йдеться не саме про вишки, а про відповідні платформи, які були вкрадені в України у 2014 році та були перетворені на військові бази, бо там були [системи] ППО, особовий склад – гарнізони так звані, і, звичайно, радіолокаційна розвідка, що допомагало росіянам створити ворота для повноцінного блокування Одеського порту зокрема і контролю над частиною Чорного моря", – заявив спікер ОВА.

Він сказав, що неофіційно підтверджує – "там дещо горить".

"Чекаємо на офіційне підтвердження. Але на мій погляд, і це ключовий момент, – ці платформи, які стали військовими об'єктами, Збройні сили України могли і навіть, мабуть, зобов'язані були атакувати. Тож чекаємо на слова військових", – додав Братчук.

Контекст:

Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. "Приєднання" півострова до РФ не визнають Україна та більшість інших країн.

Після анексії в Криму залишилися бурові установки "Чорноморнафтогазу", дочірньої компанії "Нафтогазу", які експропріювала Росія. Серед них самопідйомні бурові установки "Петро Годованець" та "Незалежність", які придбали у 2011 році по $400 млн за кожну (так звані вишки Бойка), та старіші "Таврида" і "Сиваш".

"Нафтогаз", втративши доступ до видобування нафти та газу на території Криму, подав позов проти Росії. У лютому 2020 року стало відомо, що українська компанія вимагає від РФ компенсації збитків за втрачені активи на півострові на суму $8 млрд. Тільки з 2014-го до 2019-й РФ видобула на родовищах 10,4 млрд м&³3; газу, що належать Україні.

За словами військових експертів, із 2018 року охорону вишок, укріплених російським спецпризначенням, передали Чорноморському флоту Росії із цілодобовою ротацією бойових кораблів, повідомили "Крим.Реалії". На них також встановили радіолокаційні станції, які дають змогу контролювати надводний і повітряний простір між Кримом та Одеською областю, та гідроакустичні системи, які дають змогу "бачити" підводний простір, говорив президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.