Росія та Китай провели політ стратегічних бомбардувальників під час візиту Байдена в Токіо – ЗМІ
Літаки, здатні нести ядерну зброю, пролетіли над Японським і Східно-Китайським морями. Це сталося на тлі візиту до регіону президента США Джо Байдена, який 24 травня зустрівся в Токіо (Японія) з лідерами Австралії, Японії та Індії у межах чотиристороннього діалогу з безпеки (Quad coalition).
Yonhap із посиланням на офіційних осіб у південнокорейській армії повідомило, що кілька китайських літаків Н-6, а також російські винищувачі, зокрема Ту-95, було помічено протягом дня в різних місцях повітряного простору біля кордону Південної Кореї, але вони не порушували його.
NYT із посиланням на високопоставленого американського чиновника пише, що уряд стежив за військовими навчаннями у Північно-Східній Азії, доки президент Байден перебував у цьому регіоні. Видання вважає, що спільні польоти – знак того, що вторгнення РФ в Україну та численні жертви не позначилися на партнерстві між Москвою та Пекіном, воно, як і раніше, залишається міцним.
Контекст:
13 березня низка американських видань, зокрема The New York Times і Financial Times, із посиланням на інформацію, яку одержали США, повідомили, що Росія звернулася до Китаю з проханням про військову допомогу для продовження війни в Україні. За даними ЗМІ, РФ попросила в Пекіна гроші, безпілотники й сухпайки.
Посол Китаю у США Цінь Ган назвав дезінформацією повідомлення про військову допомогу Китаю Росії. Він заявив, що Китай виступає проти війни і якщо надаватиме якусь допомогу, то тільки гуманітарну, а "не [постачати] зброю та боєприпаси для будь-якої зі сторін".
14 березня відбулася зустріч радника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана із членом політбюро ЦК Комуністичної партії Китаю, начальником канцелярії комісії із закордонних справ Яном Цзечі. Після зустрічі Білий дім випустив коротку заяву, у якій повідомив, що співрозмовники обговорили "низку питань американсько-китайських відносин" і війну Росії проти України. Пізніше на брифінгу речниця Білого дому Джен Псакі повідомила, що Китай попередили: надання військової чи іншої допомоги Росії "призведе до серйозних наслідків".
18 березня ймовірну допомогу Китаю Росії обговорили президент США Джо Байден і глава КНР Сі Цзіньпін під час першої цьогорічної телефонної розмови. "Байден у деталях описав ефект і наслідки того, що трапиться, якщо Китай надасть матеріальну підтримку Росії, коли вона проводить жорстокі атаки на українські міста та мирних жителів", – повідомили в Білому домі. Лідер КНР, за даними офіційних китайських ЗМІ, сказав Байдену, що конфронтація та конфлікти не входять ні до чиїх інтересів.