Росія використала майданчик Радбезу ООН проти себе, але ООН повністю обнулила свою репутацію – Подоляк
"Уся велика політика, на жаль, корумпована. Останні 20 років зовнішня політика Росії – це спроба домінувати на тому чи іншому майданчику. Вона вкладала величезні гроші через гранти, партнерські контакти, інтеграцію своїх громадян у керівні органи тієї чи іншої організації. У тій же ООН заступник Генерального секретаря – росіянин [Володимир] Воронков, який опікується питаннями тероризму. Це нонсенс", – сказав Подоляк.
За його словами, тепер РФ використовує результати цих дій як "останній бастіон проросійського лобі в глобальному світі в цілому".
Він наголосив, що, зокрема, для Латинської Америки чи Африки війна в Україні не є першочерговою на порядку денному, а ООН орієнтується на ці країни. Так стає можливим головування країни-агресора в Раді Безпеки ООН.
Проте, нагадав Подоляк, спроба Росії провести засідання щодо вивезення українських дітей з окупованих територій у РФ викликала "правильну і чітку реакцію", а резолюція із засудженням РФ була досить жорсткою для того, щоб для Росії не було сенсу говорити про це – "тільки для суду в Гаазі".
"Вони використали цей майданчик проти себе", – вважає радник глави ОП.
Водночас, на його думку, "ООН повністю обнулила свою репутацію".
"Інституціонально, мені здається, що це все обнуляє репутацію. Немає довіри до ООН у великих країн. Немає довіри до МАГАТЕ, Міжнародного – підкреслюю – Червоного Хреста. Український Червоний Хрест дуже потужно працює щодо забезпечення наших людей і на тимчасово окупованих територіях. Щодо міжнародного – то їх практично немає, не існує", – сказав Подоляк.
Міжнародні інституції зараз "демонструють абсолютне нерозуміння, що таке цивілізаційні цінності", і підтримують росіян, якщо ті дають гроші, резюмував він.
Контекст:
Росія посідає місце СРСР серед постійних членів Ради Безпеки ООН і має право вето. Цим вето Росія постійно користується для блокування рішень, зокрема стосовно резолюцій щодо російської агресії проти України.
Право Росії бути правонаступницею СРСР в органах ООН ставлять під сумнів. Постійний представник України в ООН Сергій Кислиця пояснював, що РФ – єдина держава, яка оминула процедуру прийняття в ООН і Радбез ООН.
Із 1 квітня 2023 року Росія відповідно до ротації на місяць прийняла головування в Радбезі ООН. Кислиця заявляв, що якщо члени Радбезу ООН допустять головування Росії, то 1 квітня стане "найсумнішим днем в історії ООН після російського вторгнення".
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав "ляпасом міжнародній спільноті" головування держави-агресора в Раді Безпеки ООН.
The Guardian 31 березня писала, що США, Великобританія і Франція можуть знизити рівень свого представництва в Радбезі ООН на час головування Росії. Але бойкоту чи інших форм протесту, за даними видання, не планують.