Росія заявляє, що Україна йде у наступ на Донбасі, посилаючись на звіти ОБСЄ, які не мають такої інформації – МЗС України
Офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова заявила на брифінгу 25 листопада, що звіти місії ОБСЄ нібито свідчать про наступальні дії ЗСУ на Донбасі в районі населених пунктів Гранітне та Старомар'ївка. Брифінг транслювали у Facebook МЗС РФ.
"Російська Федерація почала з новим завзяттям дискредитувати роботу місії ОБСЄ... Такі інсинуації мають одну мету: надати інформаційне прикриття російським військам на тлі загострення ними безпекової ситуації на Донбасі та вздовж українського кордону", – сказав Ніколенко.
Він зазначив, що звіти СММ ОБСЄ свідчать про системні обмеження свободи пересування на тимчасово окупованих територіях, блокування засобів зв'язку та спостереження, загрози особистої безпеки міжнародних спостерігачів із боку збройних формувань РФ.
"Ситуація набула таких безпрецедентних масштабів, що змусила главу СММ ОБСЄ на початку листопада офіційно звернутися із закликом розблокувати роботу місії в непідконтрольних українському урядові районах. Росія цей заклик, як і інші подібні заклики міжнародної спільноти, проігнорувала", – констатував речник МЗС.
За його словами, підвищення інтенсивності російської дезінформації, погрози російських чиновників на адресу України вказують на те, що в Москві й далі керуються логікою конфлікту.
Заступник міністра закордонних справ України Микола Точицький звернув увагу на те, що нові звинувачення МЗС РФ у нібито "наступальних діях" України на сході можуть свідчити про підготовку до наступних кроків Кремля щодо ескалації ситуації в зоні збройного конфлікту. Про це він сказав під час Третього міжнародного форуму щодо Східної України, повідомляє "Укрінформ".
Він зазначив, що, з огляду на скупчення поблизу кордонів України приблизно 100 тис. російських військових та ситуацію з нелегальними мігрантами в Білорусі, навряд чи зараз може йтися про участь РФ у роботі як нормандського формату, так і в мінському процесі.
"Скоріш за все, метою [Росії] було і є продовження агресії", – наголосив заступник міністра.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри факти й докази, які надає Україна.
За даними уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, за час збройного конфлікту на Донбасі загинуло майже 14 тис. українців, із них 4 тис. – цивільні особи. Також унаслідок російської агресії на Донбасі загинуло 158 дітей.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного та всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
За рік дії перемир'я загинуло 45 українських військовослужбовців та 163 дістали поранення, повідомляли у ТКГ 27 липня. 18 жовтня у ЗСУ поінформували, що від початку 2021-го в боях на Донбасі загинуло 55 українських військовослужбовців, 217 було поранено.