Боррель сказав, що РФ зосередила на кордоні з Україною й у Криму понад 150 тис. військових, пізніше пресслужба виправила цифру
"Понад 150 тис. російських військових перебувають на кордоні України й у Криму. Ризик подальшої ескалації очевидний. Ми закликаємо Росію до деескалації. Заклик усіх міністрів [закордонних справ ЄС] досить чіткий – повне відновлення, потужна підтримка українського суверенітету і внутрішньої цілісності", – сказав Боррель під час пресконференції, яку транслювали на сайті ЄС.
Він висловив занепокоєння нарощуванням Росією військової присутності на кордоні України.
"Ми збільшимо дипломатичні зусилля для відновлення української територіальної цілісності й підтверджуємо, що ЄС відвідає саміт Кримської платформи 23 серпня. І водночас ми підкреслюємо необхідність сталого прогресу в реформах", – додав Боррель.
Згодом Європейська служба зовнішніх зв'язків опублікувала розшифрування виступу Борреля, у якому цифру, озвучену главою європейської дипломатії, скоригували до 100 тис.
У конференції брав участь міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Він закликав ввести секторальні санкції проти РФ.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що з початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів.
Наприкінці березня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.
30 березня головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною й в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
РФ стягнула до кордону з Україною не менше ніж 89 тис. військових, до 20 квітня їх кількість зросте до 110 тис., говорив 14 квітня начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов. За його даними, 20 квітня процес стягування військ РФ може закінчитися.
Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія впродовж трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершать протягом 14 днів.