СБУ ідентифікувала російського окупанта, підозрюваного в катуваннях жителів окупованих територій із застосуванням задушливих газів
Ідеться про командира батальйону 96-го полку оперативного призначення 46-ї окремої бригади військ Росгвардії підполковника Аюба Ельдарова. У СБУ зазначили, що у травні 2022 року його призначили "комендантом" селища Чернігівка в тимчасово окупованому Бердянському районі Запорізької області.
За даними слідства, на цій "посаді" окупант виконував завдання Кремля щодо придушення руху спротиву і масових репресій проти мирних жителів.
"Для цього він сформував каральні загони, до складу яких входили російські військові, представники спецслужб Росії та місцеві колаборанти. За наказом Ельдарова, рашисти розшукували українських патріотів, а потім викрадали їх. Потерпілих звозили до катівні, яка була облаштована на території місцевої окупаційної комендатури Росії. У застінках до людей застосовували жорстокі тортури з використанням отруйних хімічних речовин та електроструму. Задокументовано факт застосування ворогом задушливих газів у спеціально обладнаних камерах, де тримали українських бранців. Таким чином російські загарбники намагалися схилити постраждалих до співпраці, щоб отримувати інформацію про місця дислокації і переміщення сил оборони", – ідеться в повідомленні.
У СБУ заявили, що Ельдаров особисто брав участь у незаконних затриманнях і катуваннях, а також "покривав" убивства викрадених громадян своїми підлеглими.
Крім того, СБУ дістала свідчення трьох місцевих жителів, які були в російській катівні та зуміли виїхати на підконтрольну Україні територію.
"Серед них – мешканець селища, якого окупанти викрали на блокпості й катували через його підписку на український Telegram-канал. Іншим незаконно ув'язненим був чоловік, якого загарбники звинуватили у коригуванні вогню ЗСУ. Ще одним потерпілим є місцевий мешканець, який у своїх висловлюваннях підтримував українських захисників. Усі вони засвідчили причетність Ельдарова до вчинення воєнних злочинів", – повідомили у пресцентрі.
Окупанту оголосили про підозру за ч. 2 ст. 28 і ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу (порушення законів і звичаїв війни, вчинене за попередньою змовою групою осіб).