СБУ оголосила про підозру настоятелю храму УПЦ МП в Ужгороді

За даними слідства, священник публічно ображав релігійні почуття українців
Фото: Служба безпеки України / Telegram
Настоятелю Хресто-Воздвиженського кафедрального собору Української православної церкви Московського патріархату в Ужгороді оголосили про підозру. Про це повідомив пресцентр СБУ в Telegram 16 березня.

"У грудні минулого року він неодноразово публічно ображав релігійні почуття українців, які виявили бажання святкувати Різдво 25 грудня. Співробітники СБУ задокументували понад сім епізодів, коли священник принижував релігійні почуття громадян інших конфесій і намагався сформувати ворожі настрої до них", – поінформували у СБУ.

Настоятелю оголосили про підозру за ч. 1 ст. 161 Кримінального кодексу (порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань та за іншими ознаками). Слідство має намір клопотати про обрання йому запобіжного заходу.

"Наголошуємо, що у своїй діяльності СБУ дотримується принципу неупередженості до діяльності будь-якої релігійної конфесії та поважає право кожного громадянина на свободу світогляду і віросповідання, як це визначено Конституцією України", – зазначили у відомстві.

Контекст:

В Україні діє Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП), яка є частиною РПЦ. УПЦ МП офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його.

У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату" (РПЦ).

Протягом останніх місяців українські правоохоронні органи регулярно повідомляють про обшуки у храмах УПЦ МП і притягнення до відповідальності священнослужителів цієї церкви. Також щодо низки представників УПЦ МП Україна ввела санкції, а деяких позбавила громадянства.

Президент України Володимир Зеленський пояснив, що санкції введено, "щоб у держави-агресора не було жодної ниточки, за яку могли б смикати українське суспільство".