Ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври. Лебідь назвав її "власністю церкви"

Лебідь: Ми не маємо наміру виселятися і не будемо
Фото: lavra.ua
Намісник Києво-Печерської лаври митрополит Павло (Лебідь) вимагає, щоб представників Української православної церкви Московського патріархату заздалегідь повідомляли про комісії і богослужіння. Про це йдеться у відеозверненні, яке опублікували 13 березня на YouTube-каналі Києво-Печерської лаври.

Він заявив, що представники УПЦ МП не проти комісій, але хочуть, щоб були офіційні повідомлення про це від влади і щоб до комісії залучили представників монастиря.

"Вони заявляють, що це власність держави. Це власність церкви була і залишається. Ми не проти держави, але так не може бути. Сьогодні Міністерство культури робить непорозуміння між людьми", – сказав він.

Павло заявив, що у Лаврі "ходять" особи, які, за його словами, не показали жодних документів. Він вимагає, щоб їх повідомляли про комісії заздалегідь, щоб представники монастиря могли їх зустріти. Також він хоче, щоб представникам УПЦ МП надавали документи про те, що інші священнослужителі проводять служби у Лаврі.

"Ми не маємо наміру виселятися і не будемо, тому що зараз є закони, які на стороні людини. Нам погрожувати, що з нами розправляться, – це не 17-й рік. Сьогодні є всесвітня спільнота, є культура", – сказав митрополит.

Він заявив, що УПЦ МП не проти всіх законних дій, але закликав владу "не нахабніти".

"Ми ще не починали молитися так усердно, щоби Господь показав чудо, але, напевно, все ж таки нас заставлять. [...] Ми не колаборанти, ми громадяни своєї держави, ми люди, які живуть тут із 1988 року, у багатьох немає іншого місця, як тут", – заявив він.

Також намісник Лаври поскаржився на санкції і заявив, що, крім "однієї машини та однієї хати", у нього нічого немає.

Контекст:

Лавра належить державі, відповідає за об'єкт Міністерство культури та інформаційної політики України. 79 споруд Києво-Печерської лаври з 2013 року перебували у безоплатному користуванні у чоловічого монастиря УПЦ МП за розпорядженням Кабміну.

УПЦ МП – частина Російської православної церкви (РПЦ), яка офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав повномасштабне вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У ПЦУ вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".

У листі-попередженні до монастиря, який опублікували 10 березня на сайті Лаври, керівництво заповідника повідомило, що розриває зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП договір про безоплатне користування будівлями, розташованими на території національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Попередження стосується будівель нижньої Лаври, де розташований чоловічий монастир. У верхній Лаврі УПЦ МП користувалася Успенським собором і Трапезною церквою, але договір про їхню оренду закінчився 31 грудня і його не продовжили. Ці два храми з 5 січня повернули до управління держави.

У відповідь пресслужба УПЦ МП назвала одержане від заповідника попередження "черговим ультиматумом". "Єдиною підставою для відселення монахів із православної святині є лише забаганка чиновників із Мінкульту так само, як це було і за радянської влади у 60-х роках минулого століття", ідеться у заяві УПЦ МП.