Скіпальський: На головних посадах в УПЦ МП сидять люди, які працюють на Росію
Люди, які працюють на Росію, обіймають головні посади в Українській православній церкві Московського патріархату (УПЦ МП). Про це в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону заявив ексглава військової розвідки України, колишній заступник голови СБУ Олександр Скіпальський.
"Коли йде колона хресного ходу, то це мені нагадує, що на чолі йде баран-провокатор, а за ним прямує натовп, який прямує на м'ясокомбінат. [...] Безумовно, на головних посадах сидять люди, які працюють на Росію", – сказав він.
Ексглава військової розвідки України наголосив, що для нього "це не новина".
"Я добре знаю історичний досвід використання релігії Російською імперією, починаючи з Петра I. Ви знаєте, що там синод узагалі призначали тощо. Надалі [радянський диктатор] Йосип Віссаріонович [Сталін] із [наркомом внутрішніх справ СРСР] Лаврентієм Павловичем [Берією] створили ту церкву, яка до сьогодні ще тут у нас, в Україні, перешкоджає нам будувати незалежну державу", – пояснив Скіпальський.
Він вважає, що в Україні з церквою "треба було предметно працювати".
"А у нас навпаки. У 1992 році хто [на той момент митрополита Київського та всієї України] Філарета скомпрометував? Спільна операція української СБУ і російської ФСК (федеральна служба контррозвідки. – "ГОРДОН"). Хто не дозволив, отже, передати лаври в управління української церкви? Хто, зрештою, був диригентом Харківського собору [на якому Філарету висловили недовіру]? Що, просто так? Я знаю главу служби, який усіляко розмивав значення цього: що це неважливо, Харківський собор неважливий... Якщо неважливо, то навіщо ви його організовували? Знову ж таки, у тій взаємодії з Росією. Ось [...] український народ розплачується своєю кров'ю за таку недалекоглядну політику", – зазначив Скіпальський.
Контекст:
УПЦ МП офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його.
У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату" (РПЦ).
Протягом останніх місяців українські правоохоронні органи регулярно повідомляють про обшуки у храмах УПЦ МП й притягнення до відповідальності священнослужителів цієї церкви. Також щодо низки представників УПЦ МП Україна ввела санкції, а деяких позбавила громадянства.
Президент України Володимир Зеленський пояснив, що санкції ввели, "щоб у держави-агресора не було жодної ниточки, за яку могла б смикати українське суспільство".
Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що Україна не бореться з УПЦ МП, але цій церкві "треба визначитися". "Якщо вони приведуть у відповідність [до українського законодавства] усі свої відповідні документи, якщо вони житимуть за нашими законами, то питань до них немає. Інша справа – що величезна кількість людей, які одягають цей одяг, мають відношення безпосередньо до Московії", – сказав він.
19 січня 2023 року Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради законопроєкт №8371, який передбачає заборону діяльності релігійних організацій, пов'язаних із Росією.
Згідно з опитуванням, яке у грудні 2022 року провів Київський міжнародний інститут соціології, 54% українців вважають, що УПЦ МП в Україні потрібно заборонити. 24% респондентів виступили за встановлення державного нагляду і контролю за діяльністю УПЦ МП та її представників, але не за повну заборону; 12% вважають, що державі не варто втручатися у справи УПЦ МП, а розслідувати потрібно лише правопорушення окремих представників цієї церкви, якщо вони є; 9% респондентів вагалися з відповіддю.