СБУ оголосила про підозру митрополиту УПЦ МП, який виправдовує захоплення Криму

Чергового священника УПЦ МП повідомили про підозру
Фото: Служба безпеки України / Telegram
Служба безпеки України повідомила про підозру митрополита Української православної церкви Московського патріархату, зібравши докази провини у підривній діяльності проти України. Про це йдеться в повідомленні СБУ в Telegram 2 грудня.

Ідеться про колишнього керівника Кіровоградської єпархії УПЦ МП. LB.ua уточнило, що це колишній митрополит Кіровоградський і Новомиргородський Іосаф. Наприкінці жовтня у нього були обшуки, після яких, як повідомило видання, його звільнили з посади керівника єпархії і перевели до Києва. Нині Іосаф – вікарій Київської єпархії.

Єпископ входив до найближчого оточення московського патріарха Кирила, із яким координував поширення прокремлівських поглядів у регіоні, ідеться в повідомленні СБУ. За інформацією спецслужби, для цього митрополит був на постійному зв'язку із главою РПЦ і виконував його доручення щодо виправдання російської агресії й захоплення частини території України, зокрема АР Крим.

Вказівки з Москви надходили у вигляді письмових циркулярів, а також під час особистих зустрічей на території Росії, заявили у СБУ.

За даними слідства, у церквах громади людям роздавали ворожу пропагандистську літературу, яку друкують багатотисячними накладами у друкарнях країни-агресора. У цих книжках російські автори ставили під сумнів українську державність і вихваляли кремлівський режим.

Під час обшуків на території єпархії правоохоронці виявили велику кількість ворожих друкованих матеріалів і документи з доказами переписки з московськими кураторами, ідеться в повідомленні.

Згідно з висновками незалежної експертизи, ініційованої СБУ, злочинна діяльність митрополита загрожує державній безпеці України.

На підставі зібраної доказової бази йому оголосили про підозру за статтею Кримінального кодексу "порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та інших ознак".

Контекст:

УПЦ МП – частина Російської православної церкви, яка офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) та висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".

12 листопада священнослужитель, викладач Київської православної богословської академії Михайло Омелян опублікував відео, на якому знято, як парафіяни молилися за Росію на території Києво-Печерської лаври і співали про "звон над Россией" і "пробуждение матушки Руси". СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом інциденту, а потім повідомила про підозру священнослужителя, який організував богослужіння. Його підозрюють у виправданні збройної агресії Росії проти України і прославленні її учасників.

Після цього інциденту Служба безпеки України провела низку слідчих заходів у Києво-Печерській лаврі, у єпархіях УПЦ МП у Рівненській, Чернівецькій, Тернопільській, Закарпатській і Житомирській областях, а також у ректора Почаївської духовної семінарії Іова (Смакоуза).

СБУ повідомила, що в Почаївській духовній семінарії СБУ виявила літературу, яка заперечує існування українського народу. Під час обшуків у монастирі Мукачівської єпархії УПЦ МП з'ясували, що черниці закликали до "пробуждения матушки Руси", а у виявлених там брошурах заперечують право України на незалежність, розповіли у спецслужбі. 

23 листопада група народних депутатів України зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт №8221 "Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій". Якщо його ухвалять, то він "покладе край Руській православній церкві в нашій державі", оскільки передбачає заборону діяльності в Україні РПЦ та організацій, які входять до її структури, зазначив ініціатор законопроєкту – нардеп від "Європейської солідарності" Микола Княжицький.

1 грудня президент України Володимир Зеленський повідомив, що відбулося засідання РНБО щодо зв'язків релігійних організацій із РФ, рішення стосувалися УПЦ МП і Києво-Печерської лаври. Він також анонсував введення персональних санкцій за підривну діяльність російських спецслужб у релігійному середовищі України. Цього самого дня Зеленський ввів у дію рішення РНБО щодо діяльності релігійних організацій в Україні та персональних санкцій.