СБУ проводить обшуки на об'єктах УПЦ МП одразу у трьох областях України
Співробітники Служби безпеки України проводять контррозвідувальні заходи на об'єктах УПЦ МП у Житомирській, Рівненській та Закарпатській областях. Про це 2 грудня повідомила пресслужба СБУ.
Зокрема, ідеться про:
- Свято-Миколаївський чоловічий монастир Хустської єпархії УПЦ МП на Закарпатті;
- Свято-Анастасіївський ставропігійний жіночий монастир у Житомирі;
- Скит Свято-Анастасіївського ставропігійного жіночого монастиря (Житомирський район);
- Скит Іверської ікони Божої Матері Чоповичського Афонського ікони Божої Матері жіночого ставропігійного монастиря (Житомирський район);
- Рівненсько-Острозьку єпархію, Городоцький жіночий монастир, Свято-Георгіївське подвір'я, Храм усіх Волинських святих, Свято-Воскресенський храм, Свято-Успенський храм (Рівненська область).
"Заходи проводяться спільно з Національною поліцією і Національною гвардією в межах системної роботи Служби безпеки України із протидії підривній діяльності російських спецслужб у нашій державі. Ураховуючи збройну агресію Росії, ці заходи проводяться в тому числі для унеможливлення використання релігійних громад як осередку "русского мира" й убезпечення населення від провокацій і терористичних актів", – пояснили в СБУ.
У спецслужбі зазначили, що за безпосередньої участі представників церкви правоохоронці проводять огляд території та приміщень (зокрема готельного типу) для виявлення осіб, причетних до протиправної діяльності щодо завдання шкоди державному суверенітету України, і заборонених до обігу предметів.
Контекст:
В Україні діє УПЦ МП – частина РПЦ, яка офіційно має статус "самоврядної церкви із правами широкої автономії". На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) й висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату". УПЦ МП звинувачують у зв'язках із російськими спецслужбами.
12 листопада священнослужитель, викладач Київської православної богословської академії Михайло Омелян опублікував відео, на якому знято, як парафіяни молилися за Росію на території Києво-Печерської лаври і співали про "звон над Россией" і "пробуждение матушки Руси". СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом інциденту.
Після цього інциденту Служба безпеки України провела низку слідчих заходів у Києво-Печерській лаврі, у єпархіях УПЦ МП у Рівненській, Чернівецькій і Тернопільській областях, а також у ректора Почаївської духовної семінарії Іова (Смакоуза).
У Почаївській духовній семінарії СБУ виявила літературу, яка заперечує існування українського народу, а під час огляду комплексу приміщень Івано-Франківської єпархії УПЦ МП – шеврони "війська Донського".
Під час обшуків у монастирі Мукачівської єпархії УПЦ МП з'ясували, що черниці закликали до "пробуждения матушки Руси", а у виявлених там брошурах заперечують право України на незалежність.
23 листопада група народних депутатів України зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт №8221 "Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій". Якщо його ухвалять, то він "покладе край Російській православній церкві в нашій державі", оскільки передбачає заборону діяльності в Україні РПЦ та організацій, які входять до її структури, зазначив ініціатор законопроєкту – нардеп від "Європейської солідарності" Микола Княжицький.
1 грудня президент України Володимир Зеленський повідомив, що відбулося засідання РНБО щодо зв'язків релігійних організацій із РФ, рішення стосувалися УПЦ МП і Києво-Печерської лаври. "Цими та іншими рішеннями ми гарантуємо духовну незалежність України", – заявив президент. Він також анонсував введення персональних санкцій за підривну діяльність російських спецслужб у релігійному середовищі України.
Цього самого дня Зеленський ввів у дію рішення РНБО щодо діяльності релігійних організацій в Україні й персональних санкцій.
В опублікованому 1 грудня інтерв'ю YouTube-каналу "Блискавка" керівник Соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович заявив, що в Україні залишилося лише 2% громадян, які вважають себе парафіянами УПЦ МП.