СБУ повідомила про підозру командувача Чорноморського флоту РФ, який особисто наказав обстрілювати Україну "Калібрами"
Служба безпеки України зібрала доказову базу та повідомила про підозру віцеадмірала РФ, чинного командувача Чорноморського флоту РФ Віктора Соколова. Йому загрожує довічне ув'язнення. Про це 25 травня повідомляє пресслужба СБУ в Telegram.
"Посадовець причетний до масованих російських ударів по цивільних об'єктах України", – ідеться у повідомленні.
У СБУ наголошують, що з 10 серпня 2022 року Соколов особисто віддавав накази щодо регулярних бойових запусків крилатих ракет 3М14 "Калібр" по енергетичній інфраструктурі України. Унаслідок цих обстрілів загинуло четверо мирних жителів України, ще 40 дістали поранення.
За даними слідства, повітряні атаки агресор здійснював по енергооб'єктах у Київській, Львівській, Дніпропетровській, Вінницькій, Кіровоградській, Одеській, Запорізькій, Сумській, Хмельницькій, Рівненській, Чернівецькій, Черкаській, Житомирській та Івано-Франківській областях.
Також встановлено, що російські обстріли завдали значної шкоди національній системі життєзабезпечення цивільного населення України.
Окрім того, як зазначають у спецслужбі, ракетні удари РФ призводили до тимчасової зупинки роботи десятків місцевих навчальних закладів, лікарень та інших соціальних установ.
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили Соколова про підозру за кількома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 28, ч. 1, 2 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни, вчинене групою осіб за попередньою змовою), ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність та недоторканність України), ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 (планування, підготовка, розв'язання та ведення агресивної війни, вчинене групою осіб за попередньою змовою).
У СБУ заявили, що зараз тривають комплексні заходи щодо притягнення Соколова до відповідальності за злочини проти Української держави.
Контекст:
Із початку осені 2022 року і до початку квітня 2023 року (під час опалювального сезону в Україні) РФ здійснила 15 масованих ракетних атак на інфраструктуру України, ще 17 атак було вчинено із застосуванням дронів-камікадзе. Через обстріли у країні почали вводити тимчасові вимкнення світла, в окремих випадках вони сягали кількох діб.
12 лютого 2023 року "Укренерго" вперше за час осінньо-зимових атак Росії на українську енергетичну систему повідомила про відсутність дефіциту потужності.
28 лютого міністр енергетики України Герман Галущенко зазначив, що ситуація в енергосистемі країни стабілізувалася і є резервні потужності. 7 квітня він повідомив, що Україна відновлює експорт електроенергії до Євросоюзу.
За пів року окупанти випустили по енергетичних об'єктах України понад 1200 ракет і дронів, приблизно 250 із них влучили в ціль, повідомила 8 квітня пресслужба "Укренерго".
Окупантам не вдалося вивести з ладу енергетичну інфраструктуру України, і тепер вони змінюють тактику, заявили у Головному управлінні розвідки Міноборони України. "Росіяни зараз будуть дещо переорієнтувати напрямки нанесення ударів. Це можуть бути і військові об'єкти, і концентрація військ, і система логістики наших угруповань", – сказав представник ГУР Вадим Скібіцький.